przysz³y patron szko³yprzysz³y patron szko³y

            Ludwik Mieczkowski

                 1866 - 1932

 


Ludwik Mieczkowski
(ur. 28 lipca 1866 w Tyszki Piotrowo, zm. 4 grudnia 1932 r. w Ostrowi Mazowieckiej) – aptekarz, dzia³acz spo³eczno-polityczny, cz³onek Narodowej Demokracji, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Pochodzi³ z rodziny szlacheckiej h. Zagroba vel Zag³oba, by³ synem Franciszka Mieczkowskiego i Magdaleny z Trzasków.


¯yciorys


  W Pu³tusku koñczy³ gimnazjum, a nastêpnie studium farmacji przy Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1894–1899 prowadzi³ w³asn± aptekê w Kurowie, w woj. lubelskim. W 1899 powróci³ w swoje rodzinne strony, do Ostrowi Mazowieckiej i rozpocz±³ pracê w aptece Juliana Nowcy seniora, swojego przysz³ego te¶cia. W roku 1902 wybudowa³ kamienicê przy ówczesnej ulicy Warszawskiej, w której otworzy³ w³asn± aptekê, sk³ad apteczny oraz fabrykê wody mineralnej. By³ tak¿e w³a¶cicielem kamienicy czynszowej oraz kilkuhektarowego gospodarstwa.
   Dzia³alno¶æ polityczna Mieczkowskiego zaczê³a siê od dzia³alno¶ci w Zwi±zku M³odzie¿y Polskiej "Zet". W 1895 zosta³ przyjêty do Ligi Narodowej (LN). By³ cz³onkiem Kó³ Narodowej Demokracji oraz Towarzystwa O¶wiaty Narodowej. Bra³ udzia³ w tworzeniu konspiracyjnych kó³ o¶wiaty w pow. ostrowskim. Nale¿a³ do wspó³pracowników takich dzia³aczy LN w gub. ³om¿yñskiej jak Jan Harusewicz, lekarz powiatowy, Jan Do³êga-Zakrzewski, geometra. W 1905 wzi±³ udzia³ w organizacji strajku w Miejskiej Szkole Pocz±tkowej w Ostrowi Mazowieckiej. Bra³ te¿ udzia³ w dzia³aniach ko³a Polskiej Macierzy Szkolnej, a po jej rozwi±zaniu przez w³adze carskie w Kole Mi³o¶ników Sceny Polskiej przy Ochotniczej Stra¿y Ogniowej, której by³ naczelnikiem, a nastêpnie prezesem zarz±du. Niezale¿ny materialnie nie ¿a³owa³ prywatnych ¶rodków na dzia³alno¶æ publiczn±, dobroczynn±. Przekazywa³ datki i leki na cele publiczne. Apteka Mieczkowskiego by³a w gub. ³om¿yñskiej wa¿nym punktem konspiracyjnym i kontaktowym dla kurierów i emisariuszy z Warszawy, a tak¿e punktem rozdzielczym prasy narodowo-demokratycznej. G³ównie dziêki dzia³aniom i zabiegom Mieczkowskiego, które prowadzi³ od 1906, powsta³o w 1914 gimnazjum w Ostrowi. Przyczyni³ siê do powstania w Ostrowi, oko³o 1910, Oddzia³u Banku Handlowego w Warszawie, który dysponowa³ znacznymi kredytami na rozwój ostrowskiego rzemios³a i handlu. Bank zakoñczy³ dzia³alno¶æ nieszczê¶liwie, z du¿ymi stratami, które w du¿ej mierze pokrywa³ z w³asnej kieszeni Mieczkowski, który by³ prezesem jego zarz±du. Do jego zas³ug zalicza siê równie¿ wybudowanie gmachu Stra¿y w 1911 oraz Szko³y Pocz±tkowej 1913, pó¼niejszej Szko³y Powszechnej im. T. Ko¶ciuszki. W 1915 zosta³ aresztowany przez Niemców jako zak³adnik. Uwolniono go po wp³aceniu przez ludno¶æ kontrybucji. Dzia³alno¶æ Mieczkowskiego nie ograniczy³a siê do rozbudowy miasta, dba³ równie¿ o podtrzymywanie ducha patriotycznego. Z jego inicjatywy powsta³ w Nagoszewie, na polu bitwy, pomnik Powstañców Styczniowych 1863r. Pomnik ods³oniêto w 1917. 11 listopada 1918 na czele korpusu stra¿ackiego bra³ udzia³ w rozbrajaniu Niemców; wybrano go na tymczasowego burmistrza i pe³ni³ tê funkcjê przez miesi±c. 12 czerwca 1920 zosta³ ponownie wybrany burmistrzem Ostrowi. Pracowa³ na tym stanowisku honorowo do 1928. Podczas burmistrzowania Mieczkowskiego w Ostrowi Mazowieckiej wybudowano elektrowniê (1923–1924), rozpoczêto komasacjê gruntów miejskich, któr± zakoñczono w 1931, rozbudowano miasto, wzniesiono wiele budynków u¿yteczno¶ci publicznej, a w latach 1925–1927 wybudowano okaza³y ratusz oraz stworzono estetyczne centrum miasta, pl. ks. Anny Mazowieckiej. Od 1928 do koñca ¿ycia Mieczkowski by³ radnym miejskim. Rozwija³ aktywn± dzia³alno¶æ w ostrowskich ko³ach Stronnictwa Narodowego. Przez wiele lat by³ cz³onkiem Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
   Zmar³ w Ostrowi 4 grudnia 1932. Zosta³ pochowany na miejscowym cmentarzu, w grobowcu rodzinnym. W 1925 zosta³ odznaczony Krzy¿em Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Od 2 grudnia 1892 by³ ¿onaty z Helen± Eugeni± z domu Nowca. Mieli 3 dzieci: Halinê (ur. 1902), technika farmacji, Janinê (1904–1939), oraz Wiktora Wirgiliusza Mieczkowskiego, który zosta³ rozstrzelany w Warszawie przez hitlerowców w lipcu 1944. Dnia 5 grudnia 1932 Rada Miejska Ostrowi nada³a ul. Nurskiej imiê Ludwika Mieczkowskiego. Apteka Mieczkowskiego zosta³a doszczêtnie spalona w 1944 przez cofaj±ce siê oddzia³y niemieckie.
   Starszym bratem Ludwika by³ ks. Wiktor Mieczkowski, proboszcz w Wyszkowie, autor broszury Bolszewicy na polskiej plebanii, przedstawiaj±cej wizytê przedstawicieli Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego – Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kona i Feliksa Dzier¿yñskiego, która sta³a siê inspiracj± dla Stefana ¯eromskiego do napisania opowiadania Na probostwie w Wyszkowie oraz do nakrêcenia filmu Na plebanii w Wyszkowie Lucyny Smoliñskiej i Mieczys³awa Sroki. Postaæ ks. Wiktora Mieczkowskiego ciekawie zagra³ Jan Peszek. Na plebanii, w czasie inwazji bolszewickiej 1920, schroni³a siê rodzina Lutos³awskich z ks. pos³em Kazimierzem Lutos³awskim na czele. Z inicjatywy ks. Wiktora Mieczkowskiego powsta³ pomnik na miejscu mogi³y obroñców 1920 na cmentarzu w Wyszkowie oraz pomnik w Rybienku Le¶nym.
 

¼ród³o: www.wikipedia.pl

 

  

obszerna biografia opracowana przez Beatê Czarkowsk±,

Dominikê Potomsk±, Emiliê  Skarzyñsk± i Magdalenê ¯mijewsk±   pobierz

 

dokument w formacie Acrobat Reader /909 KB/