AktualnościAktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14

     

Otrzęsiny

 

  Trzynastego października br. w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej  odbyły się otrzęsiny. Tegoroczne pierwszaki zostały godnie przyjęte i stały się dzięki temu pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

  Uroczystość zorganizowała klasa IIc pod opieką p. Małgorzaty Delugi. Wszystkie zadania oceniało jury, w skład którego weszli:  przewodniczący - Miłosz Kesler, zastępca - Kacper Kaczmarczyk oraz sekretarz - Nikola Brzostek. Na początek Kacper Kaczmarczyk wygłosił krótkie przemówienie na temat projektu edukacyjnego - ,,Listy do Ziemi”, którego koordynatorem jest p. Bogusław Konrad. Następnie prowadzące: Dominika Duda i Dominika Nowak przywitały wszystkich bardzo serdecznie i rozpoczęły otrzęsiny.

  Ze względu na to, że życie szkolne nie bywa zawsze różowe, organizatorzy przygotowali konkurencję, która miała na celu wyeliminowanie słabych cech uczniów. Uczestnicy musieli skosztować po kawałku cytryny, nie pokazując kwaśnej miny. Z tego zadania bardzo dobrze wywiązali się: Mateusz Grabowski z Ia, Patrycja Cichowska z Ib, Mateusz Brzostek z Ic i Natalia Słaba z Id.

  Druga konkurencja polegała na zaprojektowaniu i  wykonaniu przez uczniów mundurka gimnazjalisty składającego się bluzki, spodni lub spódniczki ewentualnie z innych elementów, zależnie od  ich inwencji twórczej. Mundurki były bardzo ekstrawaganckie, ale otrzymały niezwykle wysokie noty. W tym zadaniu wzięli udział: Daria Żach i Sylwia Macioch z Ia, Wiktoria Wyszyńska i Jakub Krakowiak z Ib.

  Trzecie zadanie okazało się wcale niezbyt łatwe. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością realiów szkolnych, ale przede wszystkim wiedzą merytoryczną z zakresu różnych dziedzin wiedzy. W  quizie wzięli udział następujący uczniowie: Emilia Wyszomirska i Jakub Mroczkowski z Ia, Bartek Nadany i Julia Millak z Ib, Rafał Gniazdowski i Jakub Walczak z Ic oraz Dominika Szymańska i Karolina Matys z Id. Uczestnicy zmagali się między innymi z następującymi pytaniami: Ilu mamy nauczycieli języka polskiego?, O której godzinie kończy się ostatnia lekcja?, Ile stopni mają schody prowadzące do naszej szkoły?

  Czwarte zadanie polegało na wzajemnym karmieniu się pysznym jogurtem z zawiązanymi oczami. Uczestnicy mieli także za zadanie odgadnąć, jaki jest smak spożywanego przez nich produktu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

  Ostatnia konkurencja dotyczyła znajomości literatury. Trzeba było odgadnąć bohatera literackiego oraz tytuł książki, w której występuje. Owych bohaterów przedstawili uczniowie klasy IIc: Magdalena Szostak wcieliła się w Pippi Langstrumpf, Adam Quarashouli przebrał się za Odyseusza, Aneta Długołęcka za Anię z Zielonego Wzgórza ,a Patryk Feliga za Pinokia.

  Wszyscy wspaniale się bawili, uczestnicy poszczególnych konkurencji doskonale wywiązali się z podjętych zadań. Jury uznało, że ich koledzy i koleżanki z klas pierwszych zasługują na miano uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1.

  Na koniec p. Dyrektor Ewa Subda wygłosiła krótkie przemówienie na temat Dnia Edukacji Narodowej. Tym miłym i pouczającym akcentem zakończyły się otrzęsiny w naszym gimnazjum.

                                                  opracowała Dominika Duda

 

        

My już wybraliśmy

 

  30 września w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. Kandydatami byli: Miłosz Kesler, Nikola Brzostek, Olga Gajewska, Kacper Kaczmarczyk, Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Łukasz Żochowski, Julia Nowacka i Aleksandra Piersza.

  25 września przeprowadzono debatę przedwyborczą, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy oraz odpowiadali na pytania, dotyczące przyszłej działalności w naszej szkole. Debatę i wybory zorganizował sztab wyborczy powołany przez opiekunów SU ,w skład którego weszli następujący uczniowie: Agata Rusak, Dominika Duda, Dominika Nowak, Kinga Malec, Przemysław Romanik, Adam Quarashouli, Karol Gajewski oraz Mateusz Zalewski.

  Głosowało 247 uczniów. Przewodniczącym został Miłosz Kesler (93 głosy), zastępcą Łukasz Żochowski (36 głosów) i Kacper Kaczmarczyk (35 głosów), skarbnikiem Nikola Brzostek(29 głosów), a sekretarzem Olga Gajewska (26głosów).

  Pozostali członkowie SU pełnią funkcje koordynatorów. Są to Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Aleksandra Piersza oraz Julia Nowacka.

   

                                                         opracowała Dominika Duda

  

    

Kilka słów o wycieczce do Ciechanowca

 

  25 września o godz.8:40 uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 zgromadzili się pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież z klasy IIc oraz IIb niecierpliwie czekała na autokar. Na wielu twarzach było widać uśmiech, perspektywa całodniowej wycieczki do Ciechanowca zadowoliła każdego. Opiekunami na wycieczce były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska i  p.Grażyna Karpińska.

  O godzinie 9:00 autobus wyruszył do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum powstało w 1962roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów .Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego - Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Kilka z tych działów uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać .

  Po dotarciu na miejsce grupa spotkała się z przewodnikiem, który na wstępie opowiedział o historii muzeum. Uczniowie zwiedzali m.in. Pałac hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. będący siedzibą Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, który swój obecny wygląd zawdzięcza Elżbiecie hr. z Ożarowskich Starzeńskiej oraz jej mężowi, Wozownię - ekspozycja „Transport wiejski” ,w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, reprezentacyjne i wozy gospodarskie, Muzeum Weterynarii, oraz pawilon wystawowy - ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa". Szczególne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pisanki powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej. Ciekawe okazały się "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" ze zbiorów Honore Heroes. Wystawa ta przenosi widza w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce.

  Druga wystawa ,która także spodobała się uczniom naszego gimnazjum,  to "Kruche piękno Dalekiego Wschodu". Prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.

  Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa udała się na ognisko zorganizowane na terenie muzealnym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała wycieczka do ciechanowskiego muzeum. Mimo zmęczenia uczniowie wsiedli do autobusu z uśmiechami na twarzach i wrócili bezpiecznie do Ostrowi Mazowieckiej.

    

                                           Opracowała  Dominika Duda

  

  

XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

   

  Dnia 12 września 2014 roku, uczennice klasy 3b: Agnieszka Sikora, Aleksandra Radomska, Ania Choroszewska i Natalia Borowa pod opieką Pana Radosława Suchodolskiego wzięły udział w XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Jest to uroczystość religijno-patriotyczna ,która ma na celu przypomnieć historię wywózek Polaków na wschód.

  Najważniejszym punktem spotkania był przemarsz ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego ,w którym wzięło udział ok. 13tys. osób, w tym młodzież oraz Sybiracy z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

  Tego dnia pogoda sprzyjała wydarzeniom. Po mszy udaliśmy się do muzeum Polskiego Sybiru. Mogliśmy zobaczyć tam wystawy, listy oraz przedmioty znalezione na ziemi sybirskiej. Następnie udaliśmy się na pyszną, wojskową grochówkę, która została przygotowana dla uczestników marszu. Podczas wspólnego posiłku zintegrowaliśmy się z młodzieżą z Ostrołęki, z którymi później pojechaliśmy do Świętej Wody. Tam usłyszeliśmy historię świętego źródełka, na górze krzyży postawiliśmy krzyże ze swoimi intencjami, które pozostawiliśmy Bogu wraz z modlitwą. Około godziny 17 wróciliśmy do Ostrowi. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób złożyć hołd poległym na Syberii i mamy nadzieję, że coraz więcej młodzieży zacznie interesować się historią swego kraju i doceni tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

  

                                          Aleksandra Radomska kl.3b