aktualnościaktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14

     

"Szczęśliwy numerek"         

    

   

Wiosenne kompilacje w Gimnazjum Publicznym nr 1

 

  20.03.2015 roku Samorząd Uczniowski  zorganizował z okazji Dnia Wiosny wiele atrakcji. Dzień w szkole zaczynał się jak każdy, jednak  z jedną drobną zmianą, gdyż dwie pierwsze lekcje różniły się od tych prowadzonych codziennie w roku szkolnym. Wszyscy nauczyciele prowadzący w tym dniu pierwsze dwie lekcje wcielili się w rolę swoich kolegów i koleżanek, np. p. K. Pędzich nauczycielka języka angielskiego odegrała rolę p. Delugi i  tego dnia uczyła języka polskiego,  a p. M. Deluga prowadziła lekcje za pana C. Palaka – nauczyciela języka angielskiego,  p. E. Tarasiuk – nauczycielka matematyki uczyła historii, a p. J. Malec – nauczycielka języka niemieckiego parała się matematyką . Było to bardzo ciekawe i zaskakujące doświadczenie dla nauczycieli. Oczywiście wszyscy  sprostali temu  wyzwaniu.

  Po 2 lekcjach rozpoczęły się rozgrywki piłki siatkowej na hali. Były cztery drużyny męskie i damskie. Każdej drużynie była przydzielona nazwa wymyślana przez zawodników oraz kolor stroju, w którym reprezentacja musiała wystąpić. Wszyscy się świetnie bawili, na hali grała ciągle muzyka , która ułatwiała i motywowała zawodników do gry. Nie brakowało także widzów. Zamiast lekcji uczniowie przychodzili na trybuny i dopingowali drużyny okrzykami.

  Po pierwszym  meczu wszyscy poszliśmy na zewnątrz ,aby podziwiać zaćmienie słońca. Oglądaliśmy przez szkiełka do tego przeznaczone oraz specjalistyczny teleskop, który udostępnił nam tata jednej z uczennic klas I .Po widowisku wróciliśmy na halę i wznowiliśmy rozgrywki.

  Rozgrywki w piłce siatkowej relacjonowały przedstawicielki SU: Olga Gajewska i Nikola Brzostek. Komentatorki bardzo dobrze odegrały swoje role,  motywowały kibiców do czynnego udziału w zawodach. Najefektowniej wyglądała zrobiona przez nich fala. W połowie zawodów zostały ogłoszone wyniki w konkursie na najlepsze selfie z nauczycielem. Wygrała pani Jolanta Malec . Autorką zdjęcia była Julia Millak. W trakcie ogłaszania wyników wystrzelono confetti, które wprawiło widzów w pogodny nastrój i podkreśliło rangę konkursu. Pani Jola Malec otrzymała nagrodą w postaci wywołanego zdjęcia i prezent - niespodziankę, a dziewczęta dostały bony, które mogą wykorzystać w szkole – raz w ciągu tego semestru nie będą pytane na wybranych  prze siebie lekcjach.

  Po emocjonujących  ośmiu meczach ogłoszono już wyniki. Uczestnikom zawodów rozdano słodkie upominki, a  wygranym wręczone  batony. Po zakończeniu zawodów zarówno widzowie jak i uczestnicy rozgrywek wspólnie zatańczyli Belgijkę. Było super, humory dopisywały wszystkim.

  Emocje, które towarzyszyły nam  tego dnia, na pewno   na długo zostaną w naszej pamięci.

            

                                                                                   Nikola Brzostek IIIc

  

    

Zaćmienie słońca

 

  Dziś, 20 marca 2015 roku,  dzięki uprzejmości pana Piotra Zawadzkiego, taty uczennicy klasy 2a, uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 mogli w bezpieczny i niezagrażający zdrowiu sposób obserwować częściowe zaćmienie słońca.

  Pan Piotr jest fascynatem astronomii i chętnie dzielił się swoją wiedzą na ten temat. Przywiózł ze sobą teleskop, który ustawił naprzeciwko wejścia do MOSiR-u, aby jak najlepiej było widać to niezwykłe zjawisko. Uczniowie mogli dzięki specjalnemu filtrowi spojrzeć na zaćmione słońce zarówno przez teleskop, jak i zobaczyć je dzięki metodzie projekcyjnej. Aby uczulić młodych na sprawy bezpieczeństwa, nasz gość pokazał jak groźne jest patrzenie bezpośrednio na słońce - podsunięty pod promień słoneczny liść zaczął się palić.  

  Uczniowie chętnie skorzystali z tak wyjątkowej okazji zobaczenia fascynującego fenomenu astronomicznego.

  Panu Piotrowi serdecznie dziękujemy za poświęcenie nam swojego wolnego czasu.

 

                                                                                    Uczniowie GP1

 

    

W Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej, Sejmie RP, Centrum Olimpijskim – wycieczka do Warszawy

 

  17 marca 2015 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

  Pierwszym punktem programu była lekcja pt. „Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH” w Muzeum Marii Curie- Skłodowskiej. W sposób praktyczny badaliśmy odczyn coca-coli, octu, kwasu borowego, wody, sody oczyszczonej, wodorotlenku sodu oraz innych produktów i substancji, z którymi spotykamy się na co dzień. Po tej niezwykle ciekawej lekcji odwiedziliśmy Sejm RP.

  Kolejnym punktem naszego pobytu było zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Sportu i Turystyki. Naszą uwagę przykuł sprzęt sportowy sprzed kilkudziesięciu lat, na którym ćwiczyli polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. W niezwykle ciekawy sposób pani przewodnik mówiła o bardzo ciężkiej, nierzadko pełnej wyrzeczeń, pracy polskich sportowców i trenerów. Duże wrażenie zrobiła na nas  ściana sławy, na której wiszą repliki i oryginały medali naszych bohaterów sportowych.

  Był to dla nas bardzo ciekawy i pouczający dzień.

                                                                                               Uczestnicy wycieczki

 

  

Młodzi w oczekiwaniu na ŚDM

 

  Chociaż do Światowych Dni Młodzieży 2016 roku jeszcze szmat czasu, to jednak świadomość, że nie zdążymy się obejrzeć, a papież Franciszek wraz z ogromną rzeszą młodych z różnych zakątków świata zawita w nasze Polskie progi. Warto by się na tą chwilę przygotować jak najlepiej i jak najowocniej przeżyć moment kulminacyjny spotkania z Głową Kościoła i z rówieśnikami globu. Stąd też, istne pospolite ruszenie w parafiach naszej diecezji, aby okazać przybyszom serce i gościnność. Podjąć ich duchem modlitwy jak biblijna Maria, krzątaniną stołu i domu jak Marta czy radością uwielbiania Boga jak król Dawid, a może w duchu sportu św. Jana Bosco lub św. Jana Pawła II. Każda forma troski młodych gospodarzy jest mile widziana i pożądana. Ważne by się młodzi ludzie naszej diecezji odnajdywali w poszczególnych rolach i zadaniach, ale wcześniej doń solidnie przygotowali.

  Troską duszpasterzy, zgodnie z zamysłem ks. biskupa Janusza, jest, by pomóc naszej młodzieży w poszczególnych parafiach podjąć ich rówieśników ze świata. Odwaga, śmiałość, zaangażowanie i wielość talentów, jakimi są obdarowani, wychodzą wtedy, gdy oni sami są zintegrowani w jednym wielkim dziele. Stąd młodzież dekanatu ostrowskiego Chrystusa Dobrego Pasterza w sobotę 14 marca, spotkała się w Ostrowi Mazowieckiej, na wspólnej mszy świętej z oprawą liturgiczną przygotowaną przez nich samych. Z przeróżnych przyczyn nie wszyscy mogli dotrzeć, to jednak spora grupa młodzieży się pojawiła. Dotarli ze swymi duszpasterzami młodzi z Wąsewa i Poręby. Potem organizacyjne plany na najbliższą przyszłość związaną z Diecezjalnymi Dniami Młodzieży w Grajewie, wspólną kwietniową adorację Najświętszego Sakramentu i jakimś ogniskiem, majową eskapadą do kina, teatru czy na Mazury. Zachętą, a może bardziej prośbą, stała się modlitwa w intencji ŚDM, którą młodzież podjęła sercem ochotnym.

  Na koniec wspólne foto i powrót do domów. Wszyscy zadowoleni, zgodni i chętni do współpracy, już myślą o kolejnym integracyjnym spotkaniu.

 

                                                                                               ks. Jan

 

    

Błogosławieństwo Caritas błogosławieństwem ubogich

 

  Specjalne błogosławieństwo, jakie papież Franciszek przesłał na Rok Caritas, wyrażając „wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają działalność Caritas w Polsce i na świecie, jak również tym, którzy uczestniczą w tej ważnej misji Kościoła przez codzienną pracę, wolontariat, modlitwę, ofiary materialne i duchowe”, stało się inspiracją młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Gimnazjum Publicznym nr. 1, do podjęcia kolejnej akcji zbiórki żywności.

  Wielkanocne dzieło niesienia pomocy ubogim i potrzebującym, wyznaczone na 13-14 marca, nie przeszło bez echa w lokalnym środowisku. Rozwieszone plakaty – reklamy w sklepach Biedronki, Jarosz i Lewiatan przykuwały uwagę i zachęcały, aby nie przejść obojętnie wobec ostrowskich „Samarytan” i czynnie się włączyć w szlachetną misję Kościoła, o której papież mówi, że jest „czułością względem swego ludu, czułością Matki Kościoła względem swoich dzieci”.

  Czy można w takiej chwili być zimnym w sercu i obojętnym na potrzebujących? Chyba nie. Stąd nie dziwi, że ludzie robiący zakupy, tak chętnie zapełniali koszyki kolejnymi kilogramami mąki, cukru, oleju, ryżu, makaronu, konserw, kaszy, dżemów czy różnego rodzaju słodkości. A młodzież jak w ukropie zwijała się by skrupulatnie odnotować złożone dary, by podziękować darczyńcom i zachęcić kolejnych wchodzących do sklepów, aby pomyśleli o swoich bliźnich. Zaś, czujne oko dorosłych z Grupy Radia Maryja i Odnowy w Duchu Świętym korygowało wszelkie niedociągnięcia, aby akcja przebiegała w jak najlepszej atmosferze przyjaźni, życzliwości i wdzięczności.

  Papież Franciszek przypomniał nam wszystkim, że „Caritas jest miłością, która się zbliża, okazuje czułość, kocha...”. Zbiórka żywności jest rzeczywiście zbliżeniem się do ubogich i zmniejszeniem dystansu między nami a zgłodniałymi, spragnionymi, pragnącymi kontaktu i bycia zauważonymi. Okazana czułość wolontariuszy, poświęcenie własnego czasu i sił, a przede wszystkim otwarte serca, po raz kolejny pokazały, że młodzież ostrowska ma w sobie ogromny potencjał miłości, zdolnej dostrzec maluczkich. Ich zaangażowanie się, w połączeniu z otwartą i hojną dłonią dobroczyńców, daje wspaniały efekt środowisku, w którym potrzebujący mogą się poczuć kochani.

  Błogosławieństwo Ojca Świętego, które spłynęło na wszystkich wolontariuszy i darczyńców, tak naprawdę stało się błogosławieństwem ubogich.

 

                                                                                              ks. Jan

     

    

Żołnierze Wyklęci – bohaterowie niezłomni

 

  W środę, 4 marca 2015 roku, społeczność Gimnazjum Publicznego nr 1 włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby dać wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny już po zakończeniu II wojny światowej. Do udziału w wieczornicy, której mottem były słowa „Pamięć to nasz obowiązek", zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.

  Na scenie młodzi artyści pokazali ogrom poświęcenia i miłości do ojczyzny, niezłomną wiarę w honor i wartości wyniesione z domu, które poprowadziły wielu Polaków do kolejnej walki w obronie niepodległości. Osią spektaklu była postać Inki, Danuty Siedzikówny, niespełna osiemnastoletniej sanitariuszki zamordowanej przez ubeckich katów.

  Ogromny talent i zaangażowanie zarówno aktorów przygotowanych przez p. B. Rydzewską, jaki i członków zespołu instrumentalno-wokalnego Appassionata wspartego przez świetną gitarzystkę Weronikę Rydzewską, a przygotowanego przez p. A. Jakubiak, a także nastrojowa scenografia przygotowana przez uczniów klasy 1b pod kierunkiem p. J. Malec sprawiły, że zebrana licznie publiczność nie mogła oprzeć się wzruszeniu. Do odtworzenia klimatu lat 50-tych przyczyniły się wizażystki – panie Elwira Sobotka i Anna Leszczyńska oraz pani Małgorzata Gajewska, zaś nastrojowe, sugestywne oświetlenie było zasługą pana Piotra Trentowskiego. Po zakończonym spektaklu wszyscy przyłączyli się do oklasków w uznaniu dla poległych niezłomnych bohaterów, ale też i dla trudu włożonego w przygotowanie tej niezwykle pięknej uroczystości.

  Autorem oddających w pełni nastrój i powagę spektaklu zdjęć jest pan Jacek Wójcik.

 

    

Walentynki

  

  WALENTYNKI  = coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

  Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne . Na zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych  czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

  Walentynki obchodzone są również  w naszej szkole . W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na kilka dni przed wyżej wskazaną datą amorki miłości zbierały karteczki i listy pełne niezwykle ciepłych i miłych słów adresowanych do wielbicieli.   W dniu  św. Walentego zostały wyjęte z tajemniczej skrzynki, aby następnie  w niezwykły i bajeczny sposób, znany tylko organizatorom, dotrzeć do właścicieli. Tak właśnie minął Dzień Świętego Walentego w naszej Jedynce!

 

 

„Wycieczka do Białegostoku”

 

  W drugim tygodniu ferii, 28 stycznia 2015 roku została zorganizowana wycieczka do Białegostoku, w której wzięli udział uczniowie Gimnazjum Publicznego Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

  Pierwszym punktem pobytu było zwiedzanie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mogliśmy w nim obejrzeć stałą ekspozycję, która liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych malarzy np.: Marcello Bacciarelliego, Jana Matejki, czy Wojciecha Kossaka. W Muzeum Podlaskim mieliśmy również okazję zobaczyć czasową wystawę Andrzeja Kaliny zatytułowaną „moja Polska podróż”. Prezentuje ona grafiki, obiekty i instalacje graficzne. Przybliża ważne dla autora momenty kształtowania się jego tożsamości i postawy artystycznej, ukazuje atmosferę domu rodzinnego, wspomnienie czasu studiów, ważne osobowości i autorytety z życia artysty. W swoich dziełach Andrzej Kalina pokazuje, jak na przestrzeni 35 lat twórczości zmieniły się jego poglądy polityczne, społeczne i kulturowe.

  Następnie udaliśmy się do pobliskiej Katedry Białostockiej. Ksiądz Marcin przedstawił nam historię parafii. Zwrócił naszą uwagę na znajdujące się tam dzieła sztuki sakralnej. Na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Po wyjściu z Katedry udaliśmy się do Pałacu Branickich, gdzie mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzone są tam działalności naukowe, dydaktyczne oraz wystawiennicze. Na początku mieliśmy zajęcia w laboratorium edukacyjnym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe odlewy z gipsu (mózgu, szczęki oraz Pałacu Branickich). Poznaliśmy tajemniczy świat dawnej apteki, gabinetów lekarskich (stomatologicznego, okulistycznego, rentgenowskiego). Zobaczyliśmy dawny szpital polowy, który podczas wojny mieścił się również w Pałacu Branickich. Mieliśmy okazję obejrzeć gabinet anatomiczny, prawdziwe organy człowieka takie jak serce, nerki, migdałki, skórę, mózg, płuca. Naszą uwagę zwrócono także na naczynia i narzędzia używane do wytwarzania leków, oryginalne meble apteczne oraz rośliny lecznicze. Kończąc pobyt na Uniwersytecie udaliśmy się do zabytkowej auli UMB oraz ogrodu pałacowego.

  Kolejny punkt wycieczki to część rekreacyjna- seans kinowy w „Galerii Biała”, gdzie obejrzeliśmy jedną z najnowszych polskich komedii; „Wkręceni 2” oraz godzinny pobyt na miejskim lodowisku.

  Dziękujemy organizatorom i opiekunom za to, że mogliśmy miło, bezpiecznie i ciekawie spędzić ten dzień. Szczególne jednak podziękowanie kierujemy do Pana Jerzego Bauera, Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka za zaangażowanie na każdym etapie realizacji naszego edukacyjnego przedsięwzięcia.  

 

                                       Aleksandra i Maciej z GP1

   

    

Chwila zadumy nad miłością – wieczór poezji i kolęd

  

  17.12.2014r  w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wypełnione rozważaniami o magicznym czasie Bożego Narodzenia, mające na celu wprowadzenie  nie tylko naszych uczniów, ale i gości w świąteczny klimat.

  Recytujący wiersze uczniowie pod okiem pani M. Delugi i pani M. Borowej oraz pani B. Łuniewskiej poruszyli serca nie jednego widza. Zespół muzyczny Appassionata pod kierunkiem p. A. Jakubiak przygotował tradycyjne kolędy i pastorałki.

  Pięknie ozdobiona sala gimnastyczna dzięki kreatywności p. J. Malec i jej uczniów  idealnie oddawała świąteczny klimat, wprowadzała wszystkich w nastrój zadumy i wyzwalała pozytywne emocje i uczucia , czyli miłość do drugiego człowieka.

 

                                             Nikola Brzostek III c

   

   

Bożonarodzeniowy podbój sklepów

    

  Kiedy zaczynamy się zbliżać ku świętom Bożego Narodzenia, to i więcej ruchu w mieście. Ludzie się krzątają, częściej i chętniej odwiedzają sklepy, rozglądają się za podarkami dla swoich najbliższych, a przy tym robią wiele zakupów, takich bieżących, ale też z myślą o świętach. To okazja, by młodzi ze Szkolnego Koła Caritas funkcjonujący przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej mogli wyjść naprzeciw nim i poprosić w imieniu ubogich i najbardziej potrzebujących o wsparcie w godnym, ludzkim i rodzinnym przeżycie kolejnej Wigilii i kolejnego Bożego Narodzenia ich życia.

  Sercem ochoczym, z dużym zaangażowaniem i poświęceniem się, ostrowska młodzież odpowiedziała na apel ogólnopolskiej akcji Caritas „Tak, pomagam!” i w dniach 12-13 grudnia ustawiła się w sklepach Biedronka, Lewiatan i Jarosz. Ich wołanie o pomoc w SOS dla ubogich, rozdawane ulotki, młodzieńcza radość i uśmiech czy pokaźna frekwencja i gwar wokół siebie, nie mogły ujść uwadze kupujących. Miało to iście ewangeliczny wydźwięk jak niewidomego spod Jerycha: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się”. Stąd wiele osób z podziwem patrzyło na tych młodych i bardzo chętnie przyłączało się do ich apelu niesienia pomocy. Sklepowe kosze, po zbyt mało optymistycznym początku, zapełniały się błyskawicznie podstawowymi produktami. Cukier, mąka, olej, makaron, płatki, kasze, cukierki i czekolady, ciastka, batoniki i lizaki, konserwy i herbaty wdzięcznie się układały w stos miłosierdzia. Widok piękny i wzruszający, bo ludzka bieda i niedostatek, choć trochę zostaną okryte świątecznymi paczkami. Być może często goszczące w domach potrzebujących smutek i łzy, zostaną na chwilę otarte i pocieszone. Chwila radości i inności niż ta szara codzienność rozpromieni ich serca.

  Wszystko to jest możliwe, dzięki ogromnej życzliwości, umiejętności dzielenia się i nie przechodzenia obojętnym, tych, którzy widzą wokół siebie biedę i bezrobocie. Kochające i gorące serca, otwarte na oścież sklepowe wrota, hojna i otwarta dłoń, wreszcie młodzieńczy entuzjazm, sprawiają, że kolejne święta Bożego Narodzenia naprawdę stają się narodzinami Jezusa, a nie tylko pamiątką.

   

                                                               ks. Jan

   
     

Mikołaj w szpitalu

  

  Czyżby coś się stało świętemu Mikołajowi? Uległ jakiejś kontuzji, wypadkowi, a może zachorował? Nie, nie, nic to, że tak niepokojąco i nieco kłopotliwie brzmi ten news. Otóż, we wtorek koło godziny 15, grupa uczniów Szkolnego Koła Caritas pod okiem swych opiekunów księży z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza odwiedziła miejscowy szpital, a w szczególności dzieci z oddziału pediatrii.

  Nie mogło w takim czasie przedświątecznym zabraknąć świętego Mikołaja, który jak zawsze zabrał ze sobą podarki. Towarzyszyła mu pokaźna brygada śnieżynek i elfów z Gimnazjum Publicznego nr 1. Byli oni niezwykle przydatni, rozbawiając maluchy swą młodzieńczą radością, entuzjazmem i uśmiechem, rozdając souveniry i śpiewając kolędy.

  Ogromną radość i frajdę mieli najmłodsi pacjenci miejscowej placówki zdrowotnej. Z wielkim uśmiechem i niezwykłą otwartością witali odwiedzających. No czasem wśród nich pojawiał się na twarzach strach, lekkie przerażenie i nawet płacz ukrywany w ramionach kochanej mamy. Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą pocieszał maluchy, osładzając ich trudne chwile chorowania słodkościami i wspólnym śpiewem kolęd. Nie można w takiej chwili pominąć i tych nieco starszych pacjentów pediatrii, którzy przyznawali się, że też lubią Mikołaja i wierzą w niego. Mikołaj na tyle był wspaniałomyślny, że nie zapomniał także o mamusiach, babciach i personelu medycznym opiekującym się maluchami.

  Na koniec pożyczyliśmy wszystkim chorym szybkiego powrotu do zdrowia, swych rodzinnych domów oraz wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

    

                                                         Ks. Jan

 

     

Ostrowski Bożonarodzeniowy Dar Serca

 

  Po raz trzeci Szkolne Koło Caritas z Ostrowi Mazowieckiej, działające przy Gimnazjum Publicznym nr 1 oraz w ramach parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, wzięło udział w V Kweście Caritas Diecezji Łomżyńskiej „Bożonarodzeniowy Dar Serca”. Celem tej akcji jest niesienie pomocy finansowej dzieciom i dorosłym naszej diecezji w ich leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce.

  Fundusz „Dzieci chore” diecezjalnego Kościoła jak zawsze uwrażliwia i wzywa jedno z najmłodszych pokoleń ostrowskiej społeczności do dawania czegoś z siebie na rzecz swoich młodszych i starszych kolegów i koleżanek. Grupa ponad 40 osób zwarta i gotowa podjęła się bezinteresownego kwestowania. Zaś hasło zbiorki „Nie przechodź obojętnie”, jak co roku, nie pozostaje bez oddźwięku, lecz brzęk i szelest składanych datków świadczy, że dzieła miłosierdzia nie są obojętne naszym parafianom, ich serca są wyjątkowo czułe, a dłonie nad podziw otwarte i hojne.

  Każda puszka i wrzucany do niej ewangeliczny wdowi grosz, to ogrom miłości, pochylenia się nad cierpiącymi, zwłaszcza dziećmi, dawania radości i ulgi w bólu i cierpieniu, dosłownego stawiania chorych na nogi, to wreszcie wyraz szlachetnej miłości wobec nieznanych, ale o jakże znamiennym obliczu cierpiącego Chrystusa. Takiej miłości nie sposób mierzyć złotówkami, choć te są ważne i bardzo przydatne w niesieniu pomocy. Ważniejszy jest gest wrażliwych serc i nie zamykania za sobą li tylko świątynnych drzwi.

  Duża pochwała należy się wszystkim naszym wiernym z parafialnej wspólnoty Chrystusa Dobrego Pasterza, że chętnie i hojnie odpowiedzieli. Słowa uznania również kwestarzom, młodzi, ale dzielni, wrażliwi, otwarci i współczujący. Trzeba przyznać, że nawet beniaminkowie Szkolnego Koła Caritas z klas pierwszych, spisali się na piątkę, nie zawiedli i wstawili się w komplecie, i to na pierwszych porannych mszach, gdzie zimno, odpoczynek od szkoły czy ciepła kołdra mogły odstraszać i odwodzić od akcji. To był ich pierwszy chrzest bojowy, który pokazał, że mają ci młodzi hart ducha i nie są to przysłowiowe „mięczaki”.

 

                                                      ks. Jan

       

      

Mikołajki – dzień radości, magii i spełniania życzeń

 

  W piątek, 5 grudnia z okazji mikołajek odbył się w naszej szkole turniej „FIFA”. Do konkursu zgłosiło się 24 uczestników, z których po całym dniu trudnych rozgrywek w końcu wyłoniliśmy zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Jakub Przeździecki z klasy III a, drugim stojącym na podium został Michał Żyłowski (również z tej klasy), natomiast trzecie miejsce wywalczył Tomasz Lipski z IC.

  Do pozostałych uczniów zawitali prosto z Laponii mikołaje, którzy rozdali wszystkim słodkie niespodzianki. Ci, którzy w tym dniu założyli mikołajowe czapki, zostali zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych. Tak ubrana  młodzież wypełniła korytarze naszej szkoły, tworząc świąteczny nastrój. To był naprawdę radosny i ekscytujący dzień! Myślę, że każdy poczuł klimat świąt Bożego Narodzenia i przeżył miłe chwile.

 

                                                                   Nikola Brzostek III c

  

      

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

  Drugiego grudnia wszyscy wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z racji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. W trakcie zebrania wymieniliśmy się doświadczeniami dotyczącymi naszej pracy w tej organizacji. Poznawaliśmy szczegóły wolontariatu i jego historię. Wszystko odbywało się w przyjemnej atmosferze przy kawie i herbacie. Następnie podopieczni MOPSu zaprosili nas na krótki występ, w trakcie którego mogli pokazać przygotowaną wcześniej choreografię i kolędy.

  Właśnie takie dni pokazują nam, wolontariuszom, że to co robimy jest ważne i potrzebne. Każdy człowiek potrzebuje czasem pomocy, nauczmy się dzielić tym co mamy.

                                

                                                   Kamila Kęcka    Natalia Malec


    

Warsztaty artystyczne

  

  Dnia 4 grudnia zawitały do naszej szkoły dwie niezwykłe i kreatywne panie, które uczyły naszych rówieśników techniki zdobniczej - DEKUPAŻU (decoupage). Polega on na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami  lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Pani  Jadwiga  Pietruczak  i pani  Teresa Szulkowska starały się wprowadzić nas do ich świata. Pomagały nam w wykonywaniu wszelkich czynności i dawały bardzo cenne i przydatne wskazówki. Zaprezentowały nam swoje wykonane wcześniej prace. Moim zdaniem były piękne i trzeba wykazać się wielką cierpliwością i dokładnością, żeby stworzyć takie przedmioty. Pani Szulkowska , która obecnie jest prezesem Ostrowskiego Stowarzyszenia ,,Razem więcej”, opowiadała nam ciekawe historie z jej przeszłości. Wtajemniczyła nas jak zaczęła się  jej miłość do tworzenia. Otóż zaraziła ją tym jej córka, która kupiła kanwę oraz mnóstwo kolorowych nici i sama zaczęła wyszywać. Córką pani Teresy jest ucząca w naszej szkole - pani Urszula Wójcik, której możemy podziękować za to, że dzięki niej pani Teresa tworzy i przekazuje swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. Obie panie zaproponowały nam, że w chwilach zwątpienia, zawsze nam doradzą i przyjmą na swoje spotkania, które odbywają się w 2. i 3. wtorek każdego miesiąca przy ul. Chopina. Działalność polega głównie na szydełkowaniu, wyszywaniu i wykonywaniu różnych robótek ręcznych. Stowarzyszenie to jest bardzo aktywne. Organizowane są warsztaty z różnych dziedzin sztuki dla seniorów, wyjazdy do teatru, kina lub opery. Panie biorą także udział w projekcie unijnym ,,Kobiety aktywne lokalnie”, w  ramach którego otrzymały fundusze i  wykorzystały je na promocje zdrowia seniorów . Pani Jadwiga i pani Teresa także bardzo chętnie odwiedzają inne szkoły np. w Jelonkach, Zalesiu  i organizują warsztaty dla młodzieży.

  Na koniec zajęć każdy z uczestników dostał słodką niespodziankę. Myślę, że spotkanie było bardzo interesujące i niezwykle pouczające.  

   

                                                       Nikola Brzostek kl. IIIc

  

     

O tolerancji i Konwencji o prawach Dziecka słów kilka

 

  W dniu 20 listopada w naszej szkole odbyło się podwójne święto. Właśnie tego dnia świętowaliśmy 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka oraz  obchodziliśmy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Data tego święta to 16 listopada, nie jest ona przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku, przy czym Międzynarodowy Rok Tolerancji (1995) został ustanowiony przez Zgromadzenie w 1993 (rezolucja 48/126) z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO.

  Równość i akceptacja powinny w życiu człowieka odgrywać dużą rolę. Ten rodzaj uczuć, zwany także empatią, jest podstawą w kontaktach międzyludzkich. Z troski o to, by w uczniach GP1 pielęgnować te cechy, Samorząd Szkolny przygotował krótką prezentację właśnie na ten temat. Wszyscy bardzo chętnie i aktywnie brali udział w dyskusji, a na pytania zadawane przez prowadzących odpowiadali bezbłędnie, za co otrzymywali słodkie upominki.

  Sądzę, że uczniom taka forma przypomnienia o ważnych dniach bardzo się spodobała i ten zwyczaj będzie kontynuowany. :)

  

                                             Olga Gajewska

 

    

Mazowiecki Konkurs Lingwistyczny

  

  W dniu 18 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się  I etap  Mazowieckiego Konkursu Lingwistycznego z języka angielskiego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 113 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie. W etapie szkolnym wzięło udział sześcioro uczniów naszego Gimnazjum. Test, z którym zmierzyli się nasi reprezentanci sprawdzał gramatykę, słownictwo oraz rozumienie tekstów pisanych.  Nasi uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, ale tylko jedna osoba zdobyła wymagane 85 % punktów, które pozwoliło awansować do II etapu. Uczniem tym jest Przemysław Romanik z klasy II C, który będzie reprezentował szkołę w lutym 2015 r. w etapie wojewódzkim. 

  Życzymy Przemkowi powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

 

                                                           Good luck !

                                                          Cezary Polak


    

Wycieczka do Warszawy

 

  22 października 2014 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Zebraliśmy się o godz.9:40  pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej . Opiekunami były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska ,p. Katarzyna Lasoń i p. Beata Brzostek.

  Autobus wyruszył o godzinie 10:00 do Muzeum Narodowego w Warszawie , które zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy -Warszawy. Siedzibę muzeum wzniesiono w latach  1927/1938. Dziś zbiory tego muzeum liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny oraz fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Pod przewodnictwem p. Marzeny Masłowskiej mieliśmy okazję zobaczyć m.in. obraz Johannes'a Fjit'a pt.,,Ptasi koncert”,obraz ,,La Morghen i La Volpata jako Tragedia i Komedia '' Angeliki Kauffmann, ,,Pasakas” Tadeusza Kantora, rzeźbę ,,Christ at the column”,piękny fragment ołtarza oraz wiele innych wspaniałych dzieł ,które można by było podziwiać godzinami.

  W muzeum zostały przeprowadzone dla nas bardzo ciekawe i pouczające warsztaty, które miały na celu pogłębić naszą wiedzę o dziełach sztuki i kształcić wrażliwość artystyczną. W międzyczasie ,gdy zachwycaliśmy się dziełami sztuki, pani przewodnik grała nam piękne utwory, które pobudzały naszą wrażliwość i sprawiały ,że patrzymy na świat zupełnie inaczej niż dotychczas.

  Na koniec zwiedzania zagraliśmy swój własny abstrakcyjny koncert na małych instrumentach perkusyjnych niemelodycznych takich, jak: kołatki, marakasy, tamburyny, guiro, kastaniety i trójkąty.

  Po absorbującym zwiedzaniu udaliśmy się do warszawskiej Arkadii ,gdzie spożyliśmy posiłek i zrobiliśmy małe zakupy. Następnie pojechaliśmy do teatru ,,Buffo” ,w którym obejrzeliśmy wspaniały musical pt.,,Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza. Mówi o grupie młodych ludzi opowiadających o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Widzimy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem ,a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni.

  Tym miłym akcentem zakończyliśmy udaną wycieczkę do Warszawy i wróciliśmy do Ostrowi Mazowieckiej ok.godz.23:00.

 

                                                 Opracowała Dominika Duda

 

   

   

Otrzęsiny

 

  Trzynastego października br. w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej  odbyły się otrzęsiny. Tegoroczne pierwszaki zostały godnie przyjęte i stały się dzięki temu pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

  Uroczystość zorganizowała klasa IIc pod opieką p. Małgorzaty Delugi. Wszystkie zadania oceniało jury, w skład którego weszli:  przewodniczący - Miłosz Kesler, zastępca - Kacper Kaczmarczyk oraz sekretarz - Nikola Brzostek. Na początek Kacper Kaczmarczyk wygłosił krótkie przemówienie na temat projektu edukacyjnego - ,,Listy do Ziemi”, którego koordynatorem jest p. Bogusław Konrad. Następnie prowadzące: Dominika Duda i Dominika Nowak przywitały wszystkich bardzo serdecznie i rozpoczęły otrzęsiny.

  Ze względu na to, że życie szkolne nie bywa zawsze różowe, organizatorzy przygotowali konkurencję, która miała na celu wyeliminowanie słabych cech uczniów. Uczestnicy musieli skosztować po kawałku cytryny, nie pokazując kwaśnej miny. Z tego zadania bardzo dobrze wywiązali się: Mateusz Grabowski z Ia, Patrycja Cichowska z Ib, Mateusz Brzostek z Ic i Natalia Słaba z Id.

  Druga konkurencja polegała na zaprojektowaniu i  wykonaniu przez uczniów mundurka gimnazjalisty składającego się bluzki, spodni lub spódniczki ewentualnie z innych elementów, zależnie od  ich inwencji twórczej. Mundurki były bardzo ekstrawaganckie, ale otrzymały niezwykle wysokie noty. W tym zadaniu wzięli udział: Daria Żach i Sylwia Macioch z Ia, Wiktoria Wyszyńska i Jakub Krakowiak z Ib.

  Trzecie zadanie okazało się wcale niezbyt łatwe. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością realiów szkolnych, ale przede wszystkim wiedzą merytoryczną z zakresu różnych dziedzin wiedzy. W  quizie wzięli udział następujący uczniowie: Emilia Wyszomirska i Jakub Mroczkowski z Ia, Bartek Nadany i Julia Millak z Ib, Rafał Gniazdowski i Jakub Walczak z Ic oraz Dominika Szymańska i Karolina Matys z Id. Uczestnicy zmagali się między innymi z następującymi pytaniami: Ilu mamy nauczycieli języka polskiego?, O której godzinie kończy się ostatnia lekcja?, Ile stopni mają schody prowadzące do naszej szkoły?

  Czwarte zadanie polegało na wzajemnym karmieniu się pysznym jogurtem z zawiązanymi oczami. Uczestnicy mieli także za zadanie odgadnąć, jaki jest smak spożywanego przez nich produktu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

  Ostatnia konkurencja dotyczyła znajomości literatury. Trzeba było odgadnąć bohatera literackiego oraz tytuł książki, w której występuje. Owych bohaterów przedstawili uczniowie klasy IIc: Magdalena Szostak wcieliła się w Pippi Langstrumpf, Adam Quarashouli przebrał się za Odyseusza, Aneta Długołęcka za Anię z Zielonego Wzgórza ,a Patryk Feliga za Pinokia.

  Wszyscy wspaniale się bawili, uczestnicy poszczególnych konkurencji doskonale wywiązali się z podjętych zadań. Jury uznało, że ich koledzy i koleżanki z klas pierwszych zasługują na miano uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1.

  Na koniec p. Dyrektor Ewa Subda wygłosiła krótkie przemówienie na temat Dnia Edukacji Narodowej. Tym miłym i pouczającym akcentem zakończyły się otrzęsiny w naszym gimnazjum.

                                                  opracowała Dominika Duda

 

        

My już wybraliśmy

 

  30 września w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. Kandydatami byli: Miłosz Kesler, Nikola Brzostek, Olga Gajewska, Kacper Kaczmarczyk, Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Łukasz Żochowski, Julia Nowacka i Aleksandra Piersza.

  25 września przeprowadzono debatę przedwyborczą, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy oraz odpowiadali na pytania, dotyczące przyszłej działalności w naszej szkole. Debatę i wybory zorganizował sztab wyborczy powołany przez opiekunów SU ,w skład którego weszli następujący uczniowie: Agata Rusak, Dominika Duda, Dominika Nowak, Kinga Malec, Przemysław Romanik, Adam Quarashouli, Karol Gajewski oraz Mateusz Zalewski.

  Głosowało 247 uczniów. Przewodniczącym został Miłosz Kesler (93 głosy), zastępcą Łukasz Żochowski (36 głosów) i Kacper Kaczmarczyk (35 głosów), skarbnikiem Nikola Brzostek(29 głosów), a sekretarzem Olga Gajewska (26głosów).

  Pozostali członkowie SU pełnią funkcje koordynatorów. Są to Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Aleksandra Piersza oraz Julia Nowacka.

   

                                                         opracowała Dominika Duda

  

    

Kilka słów o wycieczce do Ciechanowca

 

  25 września o godz.8:40 uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 zgromadzili się pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież z klasy IIc oraz IIb niecierpliwie czekała na autokar. Na wielu twarzach było widać uśmiech, perspektywa całodniowej wycieczki do Ciechanowca zadowoliła każdego. Opiekunami na wycieczce były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska i  p.Grażyna Karpińska.

  O godzinie 9:00 autobus wyruszył do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum powstało w 1962roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów .Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego - Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Kilka z tych działów uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać .

  Po dotarciu na miejsce grupa spotkała się z przewodnikiem, który na wstępie opowiedział o historii muzeum. Uczniowie zwiedzali m.in. Pałac hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. będący siedzibą Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, który swój obecny wygląd zawdzięcza Elżbiecie hr. z Ożarowskich Starzeńskiej oraz jej mężowi, Wozownię - ekspozycja „Transport wiejski” ,w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, reprezentacyjne i wozy gospodarskie, Muzeum Weterynarii, oraz pawilon wystawowy - ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa". Szczególne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pisanki powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej. Ciekawe okazały się "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" ze zbiorów Honore Heroes. Wystawa ta przenosi widza w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce.

  Druga wystawa ,która także spodobała się uczniom naszego gimnazjum,  to "Kruche piękno Dalekiego Wschodu". Prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.

  Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa udała się na ognisko zorganizowane na terenie muzealnym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała wycieczka do ciechanowskiego muzeum. Mimo zmęczenia uczniowie wsiedli do autobusu z uśmiechami na twarzach i wrócili bezpiecznie do Ostrowi Mazowieckiej.

    

                                           Opracowała  Dominika Duda

  

  

XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

   

  Dnia 12 września 2014 roku, uczennice klasy 3b: Agnieszka Sikora, Aleksandra Radomska, Ania Choroszewska i Natalia Borowa pod opieką Pana Radosława Suchodolskiego wzięły udział w XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Jest to uroczystość religijno-patriotyczna ,która ma na celu przypomnieć historię wywózek Polaków na wschód.

  Najważniejszym punktem spotkania był przemarsz ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego ,w którym wzięło udział ok. 13tys. osób, w tym młodzież oraz Sybiracy z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

  Tego dnia pogoda sprzyjała wydarzeniom. Po mszy udaliśmy się do muzeum Polskiego Sybiru. Mogliśmy zobaczyć tam wystawy, listy oraz przedmioty znalezione na ziemi sybirskiej. Następnie udaliśmy się na pyszną, wojskową grochówkę, która została przygotowana dla uczestników marszu. Podczas wspólnego posiłku zintegrowaliśmy się z młodzieżą z Ostrołęki, z którymi później pojechaliśmy do Świętej Wody. Tam usłyszeliśmy historię świętego źródełka, na górze krzyży postawiliśmy krzyże ze swoimi intencjami, które pozostawiliśmy Bogu wraz z modlitwą. Około godziny 17 wróciliśmy do Ostrowi. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób złożyć hołd poległym na Syberii i mamy nadzieję, że coraz więcej młodzieży zacznie interesować się historią swego kraju i doceni tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

  

                                          Aleksandra Radomska kl.3b