AktualnościAktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14

     

 

W ramach działania Akademii Dialogu Społecznego
w Ostrowi Mazowieckiej

16 października 2014 r. o godz.17.00

prof. Bogdan Chazan wygłosi wykład
pt. „Spór o klauzulę sumienia”

Zapraszamy do Centrum Dialogu Społecznego

na ul. Partyzantów 7a !

 

                                                                   Promocja Miasta

 

   

My już wybraliśmy

 

  30 września w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. Kandydatami byli: Miłosz Kesler, Nikola Brzostek, Olga Gajewska, Kacper Kaczmarczyk, Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Łukasz Żochowski, Julia Nowacka i Aleksandra Piersza.

  25 września przeprowadzono debatę przedwyborczą, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy oraz odpowiadali na pytania, dotyczące przyszłej działalności w naszej szkole. Debatę i wybory zorganizował sztab wyborczy powołany przez opiekunów SU ,w skład którego weszli następujący uczniowie: Agata Rusak, Dominika Duda, Dominika Nowak, Kinga Malec, Przemysław Romanik, Adam Quarashouli, Karol Gajewski oraz Mateusz Zalewski.

  Głosowało 247 uczniów. Przewodniczącym został Miłosz Kesler (93 głosy), zastępcą Łukasz Żochowski (36 głosów) i Kacper Kaczmarczyk (35 głosów), skarbnikiem Nikola Brzostek(29 głosów), a sekretarzem Olga Gajewska (26głosów).

  Pozostali członkowie SU pełnią funkcje koordynatorów. Są to Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Aleksandra Piersza oraz Julia Nowacka.

   

                                                         opracowała Dominika Duda

  

    

Kilka słów o wycieczce do Ciechanowca

 

  25 września o godz.8:40 uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 zgromadzili się pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież z klasy IIc oraz IIb niecierpliwie czekała na autokar. Na wielu twarzach było widać uśmiech, perspektywa całodniowej wycieczki do Ciechanowca zadowoliła każdego. Opiekunami na wycieczce były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska i  p.Grażyna Karpińska.

  O godzinie 9:00 autobus wyruszył do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum powstało w 1962roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów .Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego - Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Kilka z tych działów uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać .

  Po dotarciu na miejsce grupa spotkała się z przewodnikiem, który na wstępie opowiedział o historii muzeum. Uczniowie zwiedzali m.in. Pałac hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. będący siedzibą Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, który swój obecny wygląd zawdzięcza Elżbiecie hr. z Ożarowskich Starzeńskiej oraz jej mężowi, Wozownię - ekspozycja „Transport wiejski” ,w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, reprezentacyjne i wozy gospodarskie, Muzeum Weterynarii, oraz pawilon wystawowy - ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa". Szczególne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pisanki powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej. Ciekawe okazały się "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" ze zbiorów Honore Heroes. Wystawa ta przenosi widza w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce.

  Druga wystawa ,która także spodobała się uczniom naszego gimnazjum,  to "Kruche piękno Dalekiego Wschodu". Prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.

  Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa udała się na ognisko zorganizowane na terenie muzealnym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała wycieczka do ciechanowskiego muzeum. Mimo zmęczenia uczniowie wsiedli do autobusu z uśmiechami na twarzach i wrócili bezpiecznie do Ostrowi Mazowieckiej.

    

                                           Opracowała  Dominika Duda

  

  

XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

   

  Dnia 12 września 2014 roku, uczennice klasy 3b: Agnieszka Sikora, Aleksandra Radomska, Ania Choroszewska i Natalia Borowa pod opieką Pana Radosława Suchodolskiego wzięły udział w XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Jest to uroczystość religijno-patriotyczna ,która ma na celu przypomnieć historię wywózek Polaków na wschód.

  Najważniejszym punktem spotkania był przemarsz ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego ,w którym wzięło udział ok. 13tys. osób, w tym młodzież oraz Sybiracy z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

  Tego dnia pogoda sprzyjała wydarzeniom. Po mszy udaliśmy się do muzeum Polskiego Sybiru. Mogliśmy zobaczyć tam wystawy, listy oraz przedmioty znalezione na ziemi sybirskiej. Następnie udaliśmy się na pyszną, wojskową grochówkę, która została przygotowana dla uczestników marszu. Podczas wspólnego posiłku zintegrowaliśmy się z młodzieżą z Ostrołęki, z którymi później pojechaliśmy do Świętej Wody. Tam usłyszeliśmy historię świętego źródełka, na górze krzyży postawiliśmy krzyże ze swoimi intencjami, które pozostawiliśmy Bogu wraz z modlitwą. Około godziny 17 wróciliśmy do Ostrowi. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób złożyć hołd poległym na Syberii i mamy nadzieję, że coraz więcej młodzieży zacznie interesować się historią swego kraju i doceni tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

  

                                          Aleksandra Radomska kl.3b