aktualnościaktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14  2014/15

      

           

Propozycje tematów projektów edukacyjnych dostępne w zakładce dokumenty.

    

Co zamiast Helloween?

  

  Zawsze, kiedy zbliżają się Święta Zmarłych, powraca temat Halloween, który budzi wiele kontrowersji. Żeby ich uniknąć, postanowiliśmy w tym roku przebrać się za bohaterów „Dziadów. cz. II” Adam Mickiewicza. Pomysł okazał się bardzo dobry. Po szkolnych korytarzach krążyło Widmo, czyli Duch Złego Pana, Zosia, patrząca na wszystkich z góry, oraz Józio i Rózia – duchy dzieci, które nie zaznały goryczy. W odpowiednią atmosferę i refleksję nad życiem wprowadzał nas chór powtarzający słowa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.

  Ponadto zorganizowaliśmy konkurs na najlepsze przebranie, polegający na zebraniu jak największej liczbie polubień zdjęcia na naszym fanpage'u na Faceboku. Wygrał Robert Sutkowski z kl. 1D, który niebawem zostanie nagrodzony.
 

   

Wycieczka klasy 1c

     

  29 września byliśmy na ognisku w Glinie (my czyli klasa 1c). Wraz z nami był nasz wychowawca pan Cezary Polak oraz nauczyciel geografii pan Radosław Suchodolski. Gdy dotarliśmy na miejsce poczęstowano nas wyrobami z mleka koziego. Następnie przyszedł czas na pracę. Poszliśmy nakarmić kozy. Po wykonaniu tego zadania trzeba było je wydoić. Udało mam się wydoić jedną z nich. Wszystkim poszło świetnie, jakby to była nasza czynność codzienna. Z mleka koziego robi się śmietanę z której następnie zrobiliśmy masło. Było pyszne. Kolejnym punktem programu była przejażdżka wozem po lesie, podczas której było głośno i radośnie. Po przejażdżce robiliśmy kwiaty z bibuły. Chłopakom poszło zadziwiająco świetnie. Praca ta spowodowała, że zrobiliśmy się głodni, więc następnym punktem programu było ognisko. Przed pieczeniem kiełbasek zjedliśmy ziemniaki z ogniska. Koniec wycieczki spędziliśmy na zabawach klasowych. Dzień minął nam bardzo szybko, aż szkoda było wracać do Ostrowi.

  

                                                                                                  Aleksandra Wójcik

 

 
  

SKC w dziele Nowego Tysiąclecia

 

  Dzieło, które zapoczątkował św. Jan Paweł II piętnaście lat temu jest żywym pomnikiem jego obecności pośród nas. I choć go już fizycznie nie ma między nami, to jednak zapoczątkowana szlachetna idea niesienia pomocy stypendialnej młodzieży uzdolnionej z ubogich rodzin, nadal żyje i jest obecna we wszystkich wspólnotach parafialnych. Kościół w Polsce podjął się kultywowania i podtrzymywania tej pięknej akcji Nowego Tysiąclecia, a wierni chętnie i ofiarnie odpowiadają na to wyzwanie czasu.

  Również i parafia Chrystusa Dobrego Pasterza włączyła się w zbiórkę zbierania ofiar do puszek. Kwestarzami kolejny raz zostali uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Podjęli się tego zadania, nie, dlatego, że nie ma innych chętnych do zbierania, ale dlatego, że są wprawieni i gotowi do udzielania się. Ich pasją statutową jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym i dzielenie się miłością praktycznie.

  Stąd, w tzw. „Niedzielę Papieską”, po mszach świętych ustawiali się licznie przed drzwiami wejściowymi świątyni i zachęcali wszystkich wiernych obecnych na nabożeństwach do dzielenia się przysłowiową złotówką i wrzucaniem do skarbonek ofiarnych serc. Za każdą podarowaną monetę czy banknot, ofiarodawcy spotykali się z kulturalnym młodzieńczym dziękuję, Bóg zapłać i wdzięcznym uśmiechem. Była to też okazja, i swoisty bojowy chrzest, najmłodszych członków SKC, uczniów klas pierwszych, którzy po dwóch mszach świętych zbierali ofiary i co ważne, sprawdzili się, zdając dobrze egzamin Bożej miłości.

  Kwestarzy i ofiarodawców łączyła miłość i wspólna troska o dobro innych, może im anonimowych, ale na pewno ludzi wdzięcznych za otrzymaną pomoc. Zapewne akcja ta ucieszyła też z wyżyn niebieskich naszego świętego rodaka Jana Pawła II i przysporzyła chwały Bogu.

  Młodym należy się „szacun”, szczególnie tym z klas pierwszych gimnazjum, których do ofiarnej pracy w szeregach Szkolnego Koła Caritas, zgłosiło się w tym roku bez mała 40 osób, a ofiarodawcom wdzięczność, że razem tworzą piękny pomnik miłości stypendiów Nowego Tysiąclecia i żywej pamięci o niezwykłym świętym papieżu.

 

                                                                       ks. Jan

 

   

Młodzi na „Filipie”

 

  Weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne cieszą się dużą popularnością i wzięciem wśród młodych. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodzieży parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, grupa ewangelizatorów z Warszawy „Młodzi młodym”, związanych z Odnową w Duchu Świętym, zawitała w naszych progach parafialnych, by wesprzeć duszpasterzy i dotrzeć ze Słowem Bożym do młodzieży, podanym w innej, bardziej im odpowiadającej i bliższej ich sercu formie przekazu.

  Trafić do niespokojnej duszy młodego człowieka, poruszyć ospałe serce i rozorać sumienie jak zeschłą ziemię, to nielada orzech do zgryzienia i nie łatwe zadanie. Ale, cóż, kto lepiej zrozumie młodych, jeśli nie ich starsi koledzy, choć bardziej uduchowieni i w bliższych relacjach z Bogiem.

  Grupa studentów warszawskich ze środowiska akademickiego i związanych z Duchem Świętym, podjęła się tego zadania i przez trzy dni pracowała z młodymi naszej parafii, w szczególności z kandydatami do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Dzięki uprzejmości dyrekcji, miejscem spotkania stało się lokalne Gimnazjum Publiczne nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, a przede wszystkim sala gimnastyczna. Pewnie ma to jakiś wpływ na tworzenie atmosfery i ważne jest by miejsce nastrajało do otwartości, ale ważniejsze jest nastawienie samych ewangelizowanych. Ci, raczej wyszli naprzeciw rzuconym im propozycjom i ochotnie poddali się prowadzącym, angażując się we wszystkie formy aktywności i pobożności Nowej Ewangelizacji.

  Wydaje się, że młodzi, na co dzień uczęszczając do tej samej szkoły, znają się jak dwa łyse konie, ale nic bardziej mylnego, bliżej im do kontaktów internetowych, „facebookowych”, „gadu – gadu”, czy „skaypowych”, bo tam łatwiej wyrazić się i otworzyć się, niż w cztery oczy powiedzieć jak przeżywam moją relację z Bogiem. Stąd ważnym punktem rekolekcyjnego spotkania była integracja, i to w gronie nie zawsze tych, z którymi chętnie się przestaje, ale losowo trafiają się i ci, których unikamy lub nie dostrzegamy w szkolnych ławach lub na korytarzu. Razem, pod okiem animatorów, tych z grupy „Młodzi młodym”, ale i z grupy parafialnej Odnowy w Duchu Świętym oraz wielu innych przygotowujących w tym roku do sakramentu bierzmowania, odkrywali na nowo swoje talenty, umiejętności przedstawienia się i przede wszystkim współpracy. Twórczość młodych jest ogromna, to i sposobów prezentacji było tyle i ile grup. Każda grupa naznaczona kolorem przybrała swoją nazwę i tak się integrowała.

  Rekolekcje to nie tylko bliższe poznanie siebie nawzajem, ale przede wszystkim zbliżenie się do Jezusa. Najpierw dać się poznać Jemu, wpisać się w Jego serce i potem dać się poprowadzić za rękę. Pomocą w zbliżaniu się do Boga są teksty Słowa Objawionego, które celnie i osobiście trafia do serc młodych. Ci, z kolei, odkrywają prawdę o sobie samych i o własnej grzeszności, która mąci i przesłania prostą drogę prowadzącą do Jezusa. Ta świadomość pozwoliła młodym, by w sposób obrazowy przybili swoje grzechy wypisane na karteczkach do rekolekcyjnego krzyża. Jednak, co zrobić, by na nowo wejść na ścieżkę naznaczoną śladami Bożymi i nie zboczyć na manowce? W konferencjach i w pracach razem odkrywali własny grzech, który Jezus chętnie przyjmie i pomoże się im dźwignąć. On wziął na Siebie grzechy wielu, to i weźmie ich słabości i da się razem z nimi przybić do krzyża. Wystarczy, że powiedzą Jemu i w sakramencie miłosierdzia zdadzą się na Niego. Okazją do tego był sakrament pokuty i pojednania, z obecnym Przebaczającym Bogiem konfesjonałach i w wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  Oczyszczająca moc łaski sakramentu i wewnętrzna wolność popychała młodych ludzi klas drugich gimnazjum do radości uwielbienia Boga za tak wielkie dary. W mocy Ducha Świętego grupa wstawiennicza modliła się nad młodymi, prosząc Boga, by byli wewnętrznie wolni, od jakichkolwiek grzesznych przywiązań i mniej czy bardziej świadomych, złych wyborów, a kapłani w geście nakładanych rąk przyzywali błogosławieństwa.

  Dobrze przeżyty czas rekolekcji w ramach Nowej Ewangelizacji pobudzał młodzież w ostatnim dniu do wdzięczności, przede wszystkim Bogu, za tak wielkie dzieło i dary dane im w sposób zupełnie darmowy, za obecność ich starszych kolegów, którzy pokazali im lepsze oblicze Kościoła i tym wszystkim, którzy się przyczynili do zaistnienia takich duchowych ćwiczeń w parafii. Centrum tej wdzięczności była wspólna msza święta odprawiona w południe z udziałem uczestników kursu, wielu wiernych, z oprawą muzyczną ewangelizatorów i z inną niż zwykle procesją darów, pośród których znalazło się serce, na którym były ich imiona oraz krzyż, na którym zostały przybite ich grzechy w postaci karteczek. Po celebracji nastąpiło wspólne spalenie tych grzechów, symbolicznie zatopionych w Bożym miłosierdziu.

  Oby ten święty czas rekolekcji promieniował nie tylko na okres przygotowań do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, ale by oświecał całe życie młodych ludzi i wskazywał im właściwe i Boże drogi ich ziemskiego wędrowania.

 

                                                                         ks. Jan

 

    

Byliśmy w Opinogórze

 

  Rok szkolny to dla uczniów nie tylko obowiązki, nauka, sprawdziany i odrabianie lekcji. Każdy uczeń wie, że w trakcie 10 miesięcy przychodzi też czas na wycieczki szkolne. Jest to okazja do odpoczynku, nawiązania bliższych relacji z kolegami oraz innego sposobu na zdobywanie wiedzy. Właśnie taką możliwość mieli uczniowie klasy III b i III c, jadąc 23 września br. do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

  Rolę opiekunów pełniły p. dyr. Ewa Subda, p. Małgorzata Deluga – wychowawczyni kl. III c oraz p. Anna Trentowska – wychowawczyni kl. III b.

  Głównym celem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Romantyzmu, które składa się z kilku obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Zwiedzaliśmy najstarszy z obiektów tego muzeum - Pałacyk z lat.40 XIX wieku, mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe.

  Podziwialiśmy także zabytkowy kościół oraz wydzieloną część kościoła - podziemia grobowe, do których prowadzą ciężkie żelazne drzwi ozdobione herbem Krasińskich i symbolami śmierci. We wnętrzu podziemi zobaczyliśmy groby rodziny Krasińskich oraz ich przyjaciół, w których spoczywają m.in. matka Zygmunta Krasińskiego - Antonina z Czackich oraz serce Franciszka Girardota i serce gen. Mikołaja Bronikowskiego.

  Wycieczka bardzo nam się podobała, szczególnie zachwyciła nas Opinogóra - miasteczko położone na trzech pagórkach . Niezapomniane wrażenie wywarł na nas także monumentalny kościół, w którego podziemiach znajdują się krypty wyżej wspomnianego rodu. 

 

                                                                          opracowała Dominika Duda

 

 
 

SKC znowu w akcji

 

  W pierwszą niedzielę października młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, a zarazem w ramach parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, po raz kolejny zaangażowała się w zbiórkę pieniężną do puszek. I chociaż to statutowa kwesta, przewidziana przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej, to jednak chęci, zapału oraz poświęcenia czasu nie brakowało im. Po każdej mszy świętej ustawiali się przed wejściami do kościoła i metalowym brzękiem zachęcali oraz pięknie dziękowali wszystkim ludziom dobrej woli za złożone ofiary.

  Celem tej zbiórki było niesienie pomocy wszystkim tym, którzy z niedostatku w rodzinach, z racji samotności czy naznaczenia chorobami, są często zmuszani do wołania o pomoc w diecezjalnej instytucji miłosierdzia. Nie wszystkie jednak datki będą przeznaczone na to szlachetne i wyjątkowe wyzwanie czasu, ale również częściowo zostaną w parafii i posłużą młodym zrzeszonym w SKC na ich wyjazd do Krakowa na ŚDM. To cenne i ważne, a zarazem wychowawcze, że chcą na swoje spotkanie z papieżem i rówieśnikami z całego świata, sami coś zarobić i z siebie coś dać.

  Ofiarodawcom należy się, jak to mówią młodzi „wielki szcun”, że Chrystusowe wezwanie i troska, przede wszystkim o biednych, nie jest im obca, a serca mają nadzwyczaj gorące i otwarte. Umieją się podzielić tym, co mają, dlatego też dają czasem więcej, niż można sobie to wyobrazić. I trzeba przyznać, że rzucali nie ze tego, co im zbywało, ale szczerze jak Ewangeliczna biedaczka, dwa pieniążki, czyli wiele. Symboliczny brzęk skarbony wabił ich, by okazać wobec potrzebujących, miłosierdzie. Szelestem banknotów odpowiadali na uśmiech młodzieży, dobrze rezonując Boże dzieło miłości człowieka wobec człowieka.

  Na pewno i samym kwestarzom należą się słowa podzięki, że są wrażliwi na krzywdę, biedę i nierówności społeczne. Stąd, choć trochę, chcieli ulżyć doli i niedoli potrzebujących, poświęcając im swój czas niedzielnego odpoczynku i dania siebie w aktywności Szkolnego Koła Caritas. Nadto wypalili sobie małą cegiełkę w postaci wdowiego grosza, który ich wesprze w spotkaniu młodych z Głową Kościoła.

  

                                                                    ks. Jan

 

  

Ostrów pełna znaków

 

  Kopie znaków Światowych Dni Młodzieży tym razem nawiedzają ostrowskie dekanaty. Krążą z miejsca na miejsce, przekraczając granice parafii. Właśnie, w czwartek, w liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zawitały do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.

  Swoje niezatarte znamię zostawiły w porannych godzinach w społecznościach szkolnych, gimnazjum i dwóch podstawówkach. Był to historyczny moment dla szkół: Gimnazjum Publicznego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz dla Szkoły Podstawowej w Dudach. Zarówno dzieci, jak i młodzież entuzjastycznie podeszli do obecności krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Montaże słowno – muzyczne za każdym razem przypominały historię i znaczenie posłania tych znaków przez św. Jana Pawła II, a śpiew tradycyjnych pieśni o głębokiej teologii krzyża czy też bardziej młodzieżowe i skoczne, angażowały bez reszty uczestników duchowych przeżyć na sali MOSiR-u czy pod estradową wiatą. Znak rodzi znak, tak też, harcerska obecność wpłynęła pozytywnie na wszystkich innych i jak wir na rzece wciągnęła ich w piosenki połączone z tańcem, zabawą i wielością gestów uwielbienia Boga i oddania należnej czci Maryi.

  Radość na twarzach, rozśpiewane serca, roztańczone nogi i ręce, oddały lepsze, młode i pełne nadziei oblicze Kościoła. Z kolei, talenty recytatorskie, śpiewacze i zdolności grania na różnych instrumentach pokazały jak piękna jest mądrość Boża i jak wspaniale potrafi się objawić w dzieciach. Całość obecności znaków dała jedną i wielką ucztę duchową, której zwieńczeniem było wyznanie wiary przez dziatwę i młodzież w geście ucałowania krzyża.

  Pointą spotkania stawały się słowa podziękowania ze strony dyrektorów szkół i ks. Dziekana Mirosława Mierzejewskiego.

  Jednak znaki te nie opuściły parafii, albowiem od wieczornej mszy rozgościły się w świątyni przyciągając na nowo rzesze młodych ludzi. Przybyli też ze swymi duszpasterzami goście zza miedzy, z całego dekanatu Chrystusa Dobrego Pasterza. Do tych wymownych znaków dołącza się też obecność głównego celebransa, ks. bpa. Janusza Stepnowskiego, który nawiązując w swej homilii do oryginalnego znaku krzyża o okazałych wymiarach i odczuwalnym ciężarze, często narażonym na upadki, a których w historii jego bytności było kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, przyrównał życie młodzieży, właśnie, do tego poranionego krzyża, z ich znakami potknięć wewnętrznych, ale też wielu duchowych powstań. Maryja jest też ich siłą powstawania i warto się do niej udawać.

  Bezpośrednio po mszy młodzi przyjaciele Chrystusa poprowadzili modlitwę różańcową, potem nieco antycypowane i wspólne „jestem, pamiętam i czuwam” w apelu Jasnogórskim, a na koniec wszyscy uczestnicy wieczornego nabożeństwa ucałowali obecny znak krzyża, poczynając od ks. bpa., poprzez zgromadzone prezbiterium i tak po kolei młodzi i dorośli, aż do ostatniego wyznającego w ten sposób swą wiarę.

 

                                                                          ks. Jan

 

   

W gościnie u Pani Wąsewskiej

 

  Jak co roku w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanej w tym dniu Matką Bożą Siewną, lud z okolic Wąsewa i nieco dalszych zakątków naszej diecezji spieszy na spotkanie z Matką matek. Ciągną do Niej piechurzy i cykliści, ludzie starsi i wielu młodych, ci, którzy od lat Ją nawiedzają i ci, którzy po raz pierwszy zakosztowali peregrynacyjnej pobożności. Z różnych parafii: Wyszkowa, Goworowa, Różana, Ostrowi Mazowieckiej, Komorowa, Czerwina, Jelonk, Długosiodła i wielu innych miejsc, wielbiciele i czciciele maryjni spieszą, by się Jej pokłonić, Jej powiedzieć, co jest w sercu trudne, niewygodne, co doskwiera w życiu i dokucza, co te życie mąci i jak wybrnąć ku wolności. Jej to szepnąć wprost do ucha:

            Matko, Tyś naród polski przed wiekami już wybrała,

            Matko, Tyś naród polski całym sercem ukochała.

            Wdzięczni za Twoją dobroć przemierzamy wiele dróg,

            Wierząc, że pełną prawdą, pełnym życiem jest sam Bóg.

  Po trudzie wędrowania, niełatwego, albowiem niebo nie szczędziło wody, strugi deszczu lały się niemiłosiernie, a potem chłodny wiatr osuszał nas, setki wiernych, potok dusz i las głów, rozpostarł się przed wizerunkiem Pani Wąsewskiej, by Jej wyśpiewać:

            Matko, spójrz w nasze serca, z których wielka wdzięczność bije.

            Matko, spójrz w nasze serca, w których Chrystus Syn Twój żyje.

            Przyjmij podziękowania, młodych serc radosną pieśń.

            Przyjmij o droga Matko od nas chwałę, hołd i cześć.

  Zmęczeni, zziębnięci, ale zadowoleni, zwarci, gotowi, i z radością na ustach, wkraczali pielgrzymi w gościnne progi parafialnej świątyni, by wspólnie z licznym prezbiterium diecezji łomżyńskiej celebrować mszę dziękczynną, pod przewodnictwem księdza Rektora dra. Zbigniewa Skuzy.

  Cieszy widok, gdy tak wielu młodych ludzi zbiera się przed obrazem Matki Bożej Wąsewskiej. Zapewne chcieli się sprawdzić, pokazać, że nie „wymiękają”, że pielgrzymowanie nie jest im obce, a Maryja to też ich „Ziom”. Potrafią się zaangażować, w śpiew, w modlitwę, w zabezpieczanie przemarszu czy poniesienie nagłośnienia i znaków pielgrzymkowych. Ile w nich sił i energii, aż trudno to ogarnąć, każdy nieco starszy, zmęczony, a oni jeszcze mają ochotę na tańce belgijki.

  Nie mogło zabraknąć młodych gimnazjalistów z ostrowskiej jedynki i z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, chętnie się włączyli we wspólne pielgrzymowanie, i to naprawdę aktywnie. Nie wstydzą się swej wiary i pobożności, nie ukrywają swej pielgrzymkowej religijności, ani nawet harcerskiej przynależności. Tym większa należy się im pochwała, za odwagę, trud i poświęcenie. Na pewno Maryja im tego nie zapomni, bo nigdy nie słyszano, aby opuściła tego, kto się do Niej ucieka.

 

                                                                                   ks. Jan

 

  

  

Apel Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej

 

Powiedz: „NIE” dopalaczom i narkotykom!

 

 

  Ostatnie wydarzenia na terenie naszego kraju związane z zatruciami tzw. dopalaczami nakazują zachować szczególne środki ostrożności i wymagają zwiększenia nadzoru nad naszymi najbliższymi, a w szczególności małoletnimi dziećmi, których życie i zdrowie po zażyciu dopalaczy może być zagrożone! Należy pamiętać, że osoby sprzedające te substancje nie kierują się bezpieczeństwem i zdrowiem nabywców, a jedynie chęcią zarobku na czyimś nieszczęściu lub tragedii. Należy zatem pamiętać, iż osoby, które sprzedają dopalacze, sprzedają śmierć!

  Zwracamy się z apelem o niezażywanie substancji niewiadomego pochodzenia oraz o nieznanym składzie chemicznym. Przyjęcie takich środków może okazać się tragiczne. Przykłady hospitalizacji zatrutych dopalaczami młodych ludzi z ostatnich dni pokazują, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia są to subtancje. Znane są również przypadki, gdy przyjęcie nieznanej substancji przez młode osoby zakończyło się śmiercią. Trzeba pamiętać, iż środki te nie są w żaden sposób badane ani dopuszczone do sprzedaży. Należy również zwrócić uwagę na osoby nam najbliższe oraz środowisko, w jakim na co dzień przebywają.

  Pamiętajmy, chwila może doprowadzić do tragedii, ale i chwila może jej zapobiec. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących dopalaczy policjantom Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maowieckiej.

  Pamiętaj nigdy nie wiadomo, kiedy ten problem dotknie Twoich najbliższych, nie bądź obojętny zareaguj!

 

  W trosce o zdrowie młodych ludzi zachęcamy także do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na poniższych stronach:

 

http://www.ore.edu.pl/aktualnosci-start/6254-trujace-dopalacze-jak-z-nimi-walczyc

 

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najwazniejsze-numery-telefonow.html