aktualnościaktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14  2014/15

      

           

W gościnie u Pani Wąsewskiej

 

  Jak co roku w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanej w tym dniu Matką Bożą Siewną, lud z okolic Wąsewa i nieco dalszych zakątków naszej diecezji spieszy na spotkanie z Matką matek. Ciągną do Niej piechurzy i cykliści, ludzie starsi i wielu młodych, ci, którzy od lat Ją nawiedzają i ci, którzy po raz pierwszy zakosztowali peregrynacyjnej pobożności. Z różnych parafii: Wyszkowa, Goworowa, Różana, Ostrowi Mazowieckiej, Komorowa, Czerwina, Jelonk, Długosiodła i wielu innych miejsc, wielbiciele i czciciele maryjni spieszą, by się Jej pokłonić, Jej powiedzieć, co jest w sercu trudne, niewygodne, co doskwiera w życiu i dokucza, co te życie mąci i jak wybrnąć ku wolności. Jej to szepnąć wprost do ucha:

            Matko, Tyś naród polski przed wiekami już wybrała,

            Matko, Tyś naród polski całym sercem ukochała.

            Wdzięczni za Twoją dobroć przemierzamy wiele dróg,

            Wierząc, że pełną prawdą, pełnym życiem jest sam Bóg.

  Po trudzie wędrowania, niełatwego, albowiem niebo nie szczędziło wody, strugi deszczu lały się niemiłosiernie, a potem chłodny wiatr osuszał nas, setki wiernych, potok dusz i las głów, rozpostarł się przed wizerunkiem Pani Wąsewskiej, by Jej wyśpiewać:

            Matko, spójrz w nasze serca, z których wielka wdzięczność bije.

            Matko, spójrz w nasze serca, w których Chrystus Syn Twój żyje.

            Przyjmij podziękowania, młodych serc radosną pieśń.

            Przyjmij o droga Matko od nas chwałę, hołd i cześć.

  Zmęczeni, zziębnięci, ale zadowoleni, zwarci, gotowi, i z radością na ustach, wkraczali pielgrzymi w gościnne progi parafialnej świątyni, by wspólnie z licznym prezbiterium diecezji łomżyńskiej celebrować mszę dziękczynną, pod przewodnictwem księdza Rektora dra. Zbigniewa Skuzy.

  Cieszy widok, gdy tak wielu młodych ludzi zbiera się przed obrazem Matki Bożej Wąsewskiej. Zapewne chcieli się sprawdzić, pokazać, że nie „wymiękają”, że pielgrzymowanie nie jest im obce, a Maryja to też ich „Ziom”. Potrafią się zaangażować, w śpiew, w modlitwę, w zabezpieczanie przemarszu czy poniesienie nagłośnienia i znaków pielgrzymkowych. Ile w nich sił i energii, aż trudno to ogarnąć, każdy nieco starszy, zmęczony, a oni jeszcze mają ochotę na tańce belgijki.

  Nie mogło zabraknąć młodych gimnazjalistów z ostrowskiej jedynki i z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, chętnie się włączyli we wspólne pielgrzymowanie, i to naprawdę aktywnie. Nie wstydzą się swej wiary i pobożności, nie ukrywają swej pielgrzymkowej religijności, ani nawet harcerskiej przynależności. Tym większa należy się im pochwała, za odwagę, trud i poświęcenie. Na pewno Maryja im tego nie zapomni, bo nigdy nie słyszano, aby opuściła tego, kto się do Niej ucieka.

 

                                                                                   ks. Jan

 

  

  

Apel Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej

 

Powiedz: „NIE” dopalaczom i narkotykom!

 

 

  Ostatnie wydarzenia na terenie naszego kraju związane z zatruciami tzw. dopalaczami nakazują zachować szczególne środki ostrożności i wymagają zwiększenia nadzoru nad naszymi najbliższymi, a w szczególności małoletnimi dziećmi, których życie i zdrowie po zażyciu dopalaczy może być zagrożone! Należy pamiętać, że osoby sprzedające te substancje nie kierują się bezpieczeństwem i zdrowiem nabywców, a jedynie chęcią zarobku na czyimś nieszczęściu lub tragedii. Należy zatem pamiętać, iż osoby, które sprzedają dopalacze, sprzedają śmierć!

  Zwracamy się z apelem o niezażywanie substancji niewiadomego pochodzenia oraz o nieznanym składzie chemicznym. Przyjęcie takich środków może okazać się tragiczne. Przykłady hospitalizacji zatrutych dopalaczami młodych ludzi z ostatnich dni pokazują, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia są to subtancje. Znane są również przypadki, gdy przyjęcie nieznanej substancji przez młode osoby zakończyło się śmiercią. Trzeba pamiętać, iż środki te nie są w żaden sposób badane ani dopuszczone do sprzedaży. Należy również zwrócić uwagę na osoby nam najbliższe oraz środowisko, w jakim na co dzień przebywają.

  Pamiętajmy, chwila może doprowadzić do tragedii, ale i chwila może jej zapobiec. Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących dopalaczy policjantom Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maowieckiej.

  Pamiętaj nigdy nie wiadomo, kiedy ten problem dotknie Twoich najbliższych, nie bądź obojętny zareaguj!

 

  W trosce o zdrowie młodych ludzi zachęcamy także do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na poniższych stronach:

 

http://www.ore.edu.pl/aktualnosci-start/6254-trujace-dopalacze-jak-z-nimi-walczyc

 

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najwazniejsze-numery-telefonow.html