aktualnościaktualności

Archiwum: 2012/13  2013/14  2014/15  2015/16  2016/17

     

  

„Mały Książę”

 

  Drugiego i trzeciego czerwca dyrekcja, nauczyciele, społeczność uczniowska oraz zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Miejskiego Przedszkola nr 2  mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Mały Książę”.

  Scenicznej adaptacji powieści Antoine’a de Saint Exupery’ego podjęła się grupa uczniów z klasy Ib, Ia  i Ic pod kierunkiem pani Beaty Łuniewskiej.

  Spektakl naszego autorstwa to opowieść o podróży małego, zagubionego chłopca przez wielką oraz nieodgadnioną krainę dorosłych. Ta niezwykła baśń dotyka tak ważnych i uniwersalnych prawd jak miłość, przyjaźń czy troska o drugiego człowieka. Historia Małego Księcia z niewielkiej planety to opowieść o poszukiwaniu tego, co w życiu najważniejsze. To przygoda przenosząca nas w świat marzeń i przyjaźni. Uczy nas patrzeć sercem, wszak „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Na uznanie zasługuje pieczołowicie dobrana obsada. Na jej czele stoją wykonawcy głównych ról: Małego Księcia (Julia Millak) oraz Róży (Weronika Wyszomierska). Nie mniej interesująco wyglądała obsada pozostałych ról, brylowali w niej: Bartłomiej Nadany (Król), Monika Młynarczyk (Bankier) Jakub Krakowiak (alkoholik), Kacper Zadroga (Pustynne Stworzonko), Maja Jasionowska (Geograf), Daria Żach (Zwrotniczy), Kornelia Sobieska (Latarnik), Mateusz Grabowski (Lis), Paulina Wileńska (Żmija), Wiktoria Wyszyńska, Anna Sławińska i Wiktoria Baranowska (Róże) – każdy z nich był świetny w swojej roli.

  Efektom świetlnym towarzyszyła oprawa muzyczna, nad którą czuwał Dawid Kucharczyk. Ujmujące wykonanie tytułowej piosenki przez Weronikę Wyszomierską wzruszyło wielu do łez. Można było zauważyć jak pełna swobody i naturalności gra „aktorów” wywołała na twarzach widzów śmiech, a innym razem zaskoczenie i smutek. Myślę, że spektakl podobał się zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym, bowiem za każdym razem rozległy się gromkie brawa.

  Ten występ na długo pozostanie w naszej pamięci.

   

                                                                                               Julia Millak kl. Ib

 

Wycieczka rowerowa do Broku klasy Ia

 

  Tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy bardzo aktywnie. Wraz z wychowawczynią - Beatą Łuniewską wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Broku. Dopisywała zarówno pogoda, jak i humory.

  Wspaniale było podziwiać zieleń drzew i czuć pierwsze promienie wakacyjnego słońca przedzierające między liśćmi. Mieliśmy też nieoczekiwanego gościa - psa Tabalugę, który się przyplątał zwabiony naszą radością (i być może zapachem planowanego ogniska) i za żadne skarby nie chciał wrócić do domu. W "Bindudze" uzupełniliśmy straty kaloryczne i poszliśmy na spacer nad Bug. Ten dzień minął bardzo szybko, ale z pewnością pozostanie w naszej pamięci.

   

                                                                                         Uczniowie klasy Ia

  

   

Dzień Dziecka w Jedyneczce!

  

 Tego wyjątkowego dnia – 1 czerwca – w naszej szkole było wiele atrakcji. Impreza rozpoczęła się po godzinie 8 od matematyczno-przyrodniczego teleturnieju „Jeden z siedmiu” przygotowanego przez niezastąpione matematyczki: p. E. Tarasiuk, p. E. Witkowską i p. U. Wójcik oraz pozostałych, równie niezawodnych, nauczycieli przedmiotów ścisłych: p. A. Matusiak, p. B. Konrada, p. R. Suchodolskiego. Grę poprowadzili Agnieszka Ryszewska i Aleks Tyszka z klasy 2A. Przedstawiciele klas drugich i trzecich konkurowali miedzy sobą, odpowiadając na pytania z matematyki, geografii, fizyki, chemii czy biologii. Zwycięską drużyną została klasa 2D. Reprezentantkami były trzy urocze dziewczyny: Zosia Krzyżanowska, Karolina Czarkowska, Weronika Borowa. Mimo że turniej dotyczył najtrudniejszych przedmiotów, wszyscy się świetnie bawiliśmy. Naprawdę, nie powiało nudą!

  Następnie odbył się pokaz mody, w którym uczniowie byli przebrani za nauczycieli z Jedynki. Humory wszystkim bardzo dopisały, a nawet zobaczyliśmy… łzy śmiechu. Można śmiało powiedzieć, że pokaz był gwoździem programu! Zabawa – niezastąpiona!  Ok. 10 udaliśmy się na warsztaty: muzyczne, chemiczne, matematyczne, rozwojowe, taneczne, sportowe, kosmetyczne, modowe, językowe (j. francuski i włoski), fotograficzne. Każdy uczeń miał do wyboru jeden warsztat, w którym później uczestniczył. Panowała różnorodność! Aha, niektórzy poszli do sali rozrywki… Po dwugodzinnych warsztatach uczniowie na dziedzińcu musieli zaprezentować namiastkę tego, co stworzyli podczas zajęć.

  Na koniec wszyscy zatańczyliśmy radosną belgijkę. TO BYŁ SUPERDZIEŃ!!!

  

                                                                           Nikola Brzostek IIIc

 

Dzień ‘’Retro’’ w GP1 !!!

  

  W ostatni piątek, tj. 22.05.2015 r.  w naszej szkole odbył się DZIEŃ RETRO.

  Tego dnia uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 podziwiali modę, jaka panowała w czasach PRL-u. Przeniesienie się do tej epoki było możliwe dzięki naszym koleżankom i kolegom, którzy przebrali się w kostiumy charakterystyczne dla lat 70-tych i 80-tych. Zaskoczyli nas również niektórzy nauczyciele i pracownicy szkoły, ponieważ tego dnia również zmienili swoją stylizację. Wszystko to zostało upamiętnione dzięki czujnemu oku naszego szkolnego fotografa. Zobaczcie sami !

  

                                                                            Miłosz Kesler

 

XXV – lecie Caritas

 

  W sobotę 23 maja miało miejsce niezwykłe wydarzenie, bo oto, Caritas Diecezji Łomżyńskiej obchodziło swój srebrny jubileusz reaktywacji działalności. Na to spotkanie zostało zaproszone również Szkolne Koło Caritas funkcjonujące przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

  Po wspólnej koncelebrze mszy świętej w łomżyńskiej katedrze sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Stepnowskiego, w asyście ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego i licznie zgromadzonego prezbiterium naszej diecezji oraz kapłanów z sąsiednich diecezji, zaproszeni goście udali się do sali Zespołu Szkół Katolickich, gdzie kontynuowano świętowanie jubileuszu. Centralnym punktem tej części uroczystości były liczne podziękowania i ogrom życzeń złożonych na ręce ks. Dyrektora Caritas Łomżyńskiej Andrzeja Mikuckiego. Posłowie i władze województwa podlaskiego, samorządowe władze Łomży i Ostrołęki oraz przedstawiciele licznych placówek rozsianych po naszej diecezji, a współpracujących z Caritas, oraz szkół, w listach gratulacyjnych wyrażali swoje uznanie i szacunek za 25 lat niezwykle doniosłego niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Mozolna, cicha i konsekwentna praca wielu wolontariuszy, mierzona w tysiącach osób zaangażowanych i pełnych gorących serc, sprawia, że dobro staje się widoczne, a każdy samarytanin niezapomniany czy pominięty.

  Swoją cegiełkę do tego wysiłku dostawia również młodzież ostrowska ze SKC przy Gimnazjum Publicznym nr 1. Na ponad trzynaście tysięcy młodzieży zrzeszonej w SKC diecezji, znaczny odsetek stanowi młodzież z naszego miasta. Ich otwarta wola, chęć niesienia pomocy, zaprzęgnięcie się w powożeniu dobra, poświęcony czas i dawanie siebie innym, zostały zauważone i docenione przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Ojciec Święty Franciszek wszystkim wolontariuszom przesłał swoje błogosławieństwo, które pasterz naszej diecezji ks. bp Janusz Stepnowski powielił i przekuł na papier, udzielając go wszystkim wolontariuszom, a w szczególności wybranym przedstawicielom Parafialnych i Szkolnych Kół Caritas. Obok nich docenieni zostali też opiekunowie, asystenci kościelni i ludzie dobrej woli, którzy się poświęcają i opiekują młodzieżą działającą w kołach.

  Błogosławieństwo papieskie potwierdzone słowem wdzięczności ordynariusza ks. bpa Janusza Stepnowskiego, zachęciło i zobowiązało do większej i gorliwszej pracy wszystkich zaangażowanych w rodzinie Caritas, a kolejne jubileusze niech będą jeszcze większą manifestacją dobra, gdzie człowiek nie zapomni o człowieku.

            

                                                                    Ks. Jan

 

 

Majowa powołaniówka

 

  21 maja 2015 roku, zapisze się w historii Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jako dzień niezwykły. Powołaniowa grupa kleryków łomżyńskiego seminarium zawitała w progi szkoły i na Sali MOSiR – u ukazała namiastkę życia studentów przygotowujących się do kapłaństwa, w szczególności jej wspólnotową i duchową stronę formacji. Ktoś mógłby pomyśleć, cóż to miałoby być, wezwanie do klęczenia i modlenie się przez dłuższy czas? Nic bardziej mylnego. To radośniejsza i młodzieńcza twarz przeżywania wiary przez młodych ludzi, wszak niewiele starszych od naszych wychowanków.

  Najpierw z młodszymi dziećmi ze Szkoły Podstawowej o sposobach modlitwy i oddawania czci Bogu, a potem z młodzieżą naszego gimnazjum. Któż lepiej zrozumie młodzież, jeśli nie ich starsi koledzy przygotowujący się w łomżyńskiej Alma Mater. Sposób dotarcia i wydobycia z nich myślenia o Bogu i wiary w Niego, iście imponujący. Czasem modlitwa to jak chodzenie na szczudłach czy też żonglerka, dzisiaj pomodlę się, a może nie, uda mi się lub też zawalę. Takich sztuczek nie nauczymy się od razu, wymaga to konsekwencji, wytrwałości i treningu, stąd i modlitwa porównywalnie winna nas angażować, by ją czuć i nie myśleć, że jest tylko ciężarem i zobowiązaniem. A sposobów na uwielbianie Boga mamy tak dużo, jak też wiele talentów odkrywamy w sobie. Elektryczna gitara, perkusja czy keyboard w połączeniu z głosem poruszą nie tylko niebo, ale wezwą do modlitwy również i młodych. Stadionowe okrzyki kibiców przerobione na chrześcijańską modłę dały efekt niemalże szkolnej dyskoteki. Powtarzane po wielokroć słowo Jezus i poprzedzane rytmicznymi oklaskami, to nic innego jak wyznanie wiary, choć w nieco nowocześniejszy sposób wpisujący się w Nową Ewangelizację.

  Śmiało można rzec, że było to seminaryjne show, z którego zasiane słowo być może w niedalekiej przyszłości wyda plon w postaci nowo powołanych w szeregi kleryckie. Jeśli nawet nie, to pokazało to spotkanie radośniejszą stronę chrześcijaństwa i weselsze lico Boga. Młodzi, zaś, naszej szkoły chętnie odtąd wystukują stadionowe rytmy wykrzykując w wierze Jezus.

                  

                                                                                         Ks. Jan

 

   

„Młodzież w Pałacu Prezydenckim”

  

  W dniu 20 maja 2015 roku 20 osobowa grupa uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyła w bardzo ciekawej jednodniowej wycieczce do Warszawy.

  Wycieczka miała przede wszystkim wiele walorów edukacyjnych. Uczniowie odbyli krótki spacer na Plac Piłsudskiego, do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz Ogrodu Saskiego. Głównym punktem programu była lekcja historii w Pałacu Prezydenckim, która dotyczyła przemian ustrojowych po roku 1989. Przemiany te zostały zapoczątkowane obradami Okrągłego Stołu, a następnie bardzo zdynamizowane. Lekcja odbyła się przy oryginalnym stole sprzed 26 lat. Zasiadali tam między innymi Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i wielu innych działaczy opozycji oraz przedstawiciele strony rządowej oraz kościelnej. W efekcie wspólnych ustaleń 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory parlamentarne. Trzeba tu zaznaczyć, że to w tamtym okresie przywrócono urząd Prezydenta RP oraz Senat. Pobyt w Pałacu Prezydenckim to również okazja do zwiedzenia jego wnętrz i sal, gdzie odbywają się ważne spotkania głowy państwa z przedstawicielami innych krajów, nadawane są nominacje i odznaczenia. Nasze zainteresowanie wzbudził również duży żyrandol (ostatnio dużo się o nim mówi). Na Zamku Królewskim zwiedzaliśmy wszystkie dostępne komnaty i sale. Pani przewodnik opowiedziała wiele interesujących historii i zdarzeń związanych z postaciami z portretów bądź ekspozycji. Fantastyczna tego dnia pogoda to dodatkowy atut podczas zwiedzania parku w Łazienkach Królewskich. Mnóstwo przepięknych kwitnących roślin, wypielęgnowane alejki dla spacerowiczów tworzą harmonijną całość i zachęcają do aktywnego wypoczynku.

  Ubogaceni wiedzą historyczną, a jednocześnie radośni i szczęśliwi, późnym wieczorem wróciliśmy do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie czekali na nas kochani rodzice.

 

 

Byliśmy gośćmi Pałacu w Nieborowie i Ogrodu Romantycznego w Arkadii

  

  Dnia 18  maja br. odbyła się niezwykle interesująca wycieczka do Nieborowa i Arkadii.

  Uczniowie z klasy IIIa i IIc  Gimnazjum Publicznego nr1 w Ostrowi Mazowieckiej pod opieką p. Małgorzaty Delugi, p. Maryli Borowej i  p. Ewy Subdy zwiedzili Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wraz z ogrodem oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii .

  Uczniowie byli zachwyceni eksponatami i historią. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego - Janusza księcia Radziwiłła. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogorsku. Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród  w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum.

  W czasie spaceru po pałacu zafascynowały nas m.in. ocalałe kolekcje Radziwiłłów: rzeźby, obrazy, meble, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne czy porcelana. Oprócz tego zwiedzaliśmy salę białą pełniącą funkcję sali koncertowej, gabinet żółty, sypialnię wojewody, gabinet zielony posiadający wystrój wnętrza z 1784 roku (podobnie jak poprzednie dwa pomieszczenia), bibliotekę, która w połowie XVII w. przeznaczona była na galerię obrazów, małą jadalnię, sypialnię książęcej pary oraz gabinet bibliotekarza. Widzieliśmy wspaniałą manufakturę majoliki, która została powołana do życia przez Księcia Michała Piotra Radziwiłła w grudniu 1881 roku. Podziwialiśmy także wyroby z Francji, Włoch, Holandii i Polski.

  Duże wrażenie wywarł na nas Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii zaprojektowany w stylu angielskim. Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzymianina, Trójnóg Stanisława Augusta.

  Napełnieni pozytywną energią, ubogaceni niezwykłymi i niecodziennymi wrażeniami  wróciliśmy do domu. Wycieczka była fajna, a Nieborów i Arkadię polecamy wszystkim, którzy jeszcze tam nie byli.

  

                                                                        opracowała Dominika Duda

   

     

Dni Europejskie w GP1

  

  8 maja w Gimnazjum Publicznym nr1 jak co roku obchodziliśmy święto Unii Europejskiej. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w organizację tego wspaniałego przedsięwzięcia. Zaprezentowali  losowo wybrane kraje należące do Unii Europejskiej. Dzięki temu można było dowiedzieć się nieco więcej o danym kraju, przyjrzeć się strojom oraz spróbować tradycyjnych potraw. Prezentowanymi państwami były m.in. Dania, Belgia, Cypr, Wielka Brytania czy Słowenia. Gimnazjaliści mieli okazję także zatańczyć taniec belgijski, który ostatnio jest coraz bardziej popularny oraz nagrać tzw. Harlem Shake'a. Na sali gimnastycznej, na której odbywały się prezentacje panowała świetna atmosfera.

  Święto Unii Europejskiej to okazja do wspaniałej zabawy i pokazania kreatywności naszych kolegów i koleżanek. Już czekamy na kolejny Dzień Europejski.

  W czasie tego niecodziennego piątku powstały dwie części filmiku dokumentującego naszą zabawę. Zapraszamy do oglądania.

                          

                                                                                        Prezydium SU

  

 

    

 

    

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

 

  W dniu 11.05.2015 r. w naszym gimnazjum odbył się druga edycja Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego.  W tym roku w konkursie wzięło udział 26 uczestników. Uczniowie podczas rozwiązywania zadań musieli wykazać się znajomością słownictwa, gramatyki, umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego. Zwycięzcą konkursu został Przemysław Romanik z klasy IIC, który na 97 punktów zdobył 94. Kolejne miejsca zajęli Alan Borowy z II B, Dominik Golanko z II C, Konrad Kordowski z II B oraz Zofia Krzyżanowska z II D. Cała czołowa piątka została nagrodzona dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Dodatkowo w/w osoby będą reprezentować nasze gimnazjum na Ostrowskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego, która odbędzie się już w najbliższą środę. Wszystkim gratulujemy oraz życzymy powodzenia na Ostrowskiej Olimpiadzie.

  

                                                                                      Good luck!!!

                                                                                                    Cezary Polak

  

Literowy szał

 

  6 maja 2015r.  w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Środowych Wymian Książkowych. Na długiej przerwie w sali nr 17 Samorząd Uczniowski przygotował odpowiednie stanowisko, na którym pojawiło się wiele ciekawych tytułów - od "Samochodów sportowych" przez "Pulpecję" aż po "Pizze.

  Wszyscy zainteresowani mieli szansę dokładnie zapoznać się z prezentowanymi publikacjami, przyniesionymi nie tylko przez uczniów, ale również i przez nauczycieli. Było w czym wybierać! Każdy z zainteresowaniem oglądał książki, czytał streszczenia i dyskutował na temat tytułów różnych utworów.

  Mamy nadzieję, że zainteresowanie z każdym spotkaniem będzie wzrastać, a dzięki naszej inicjatywie ocaleje sporo drzew. Możemy być z siebie dumni. :)

 

   

Wybory prezydenckie w Gimnazjum Publicznym nr 1

   

  30 kwietnia w naszym Gimnazjum odbyły się wybory prezydenckie w ramach projektu „Młodzi głosują”. Celem tego projektu skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych było przekonanie młodych ludzi do tego, że warto brać udział w wyborach – dlatego uczniowie przygotowali i przeprowadzili w swoich szkołach działania edukacyjne o zasadach i znaczeniu udziału obywateli w wyborach. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości. Wybory odbyły się zgodnie z procedurami. W szkole był przygotowany lokal wyborczy, w którym uczniowie mogli zaznaczyć na karcie znak „X” przy nazwisku kandydata, którego program był szczególnie bliski ich poglądom. Następnie wrzucali swoje głosy do specjalnej urny wyborczej. Przygotowaniem wyborów zajął się Samorząd Uczniowski pod opieką p. Małgorzaty Delugi. W komisji zasiedli Kacper Kaczmarczyk, Miłosz Kesler, Dominika Nowak i Olga Gajewska. Porządku i spokoju podczas głosowania pilnował mąż zaufania - Bartosz Jary, natomiast za zapraszanie klas na głosowanie odpowiadali Aleksandra Uścian-Szaciłowska i Łukasz Żochowski. Nasza szkoła od lat bierze udział w tym projekcie. Głosowanie przebiegło w miłej i spokojnej atmosferze.

Liczba osób uprawnionych do głosowania: 294
Liczba głosów oddanych:
w tym:
głosów ważnych: 181
głosów nieważnych: 17

Głosów ważnych oddanych na:
1. Braun Grzegorz Michał: 0
2. Duda Andrzej Sebastian: 41
3. Jarubas Adam Sebastian: 0
4. Komorowski Bronisław Maria: 20
5. Korwin-Mikke Janusz Ryszard: 66
6. Kowalski Marian Janusz: 4
7. Kukiz Paweł Piotr: 12
8. Ogórek Magdalena Agnieszka: 19
9. Palikot Janusz Marian: 10
10. Tanajno Paweł Jan: 1
11. Wilk Jacek: 8

  

 

Z Fokusem w Kotlinie Kłodzkiej i Pradze

 

  W dniach 27-30.04.2015 młodzież klas I, II i III Gimnazjum Nr 1 wzięła udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej, Skalnego Miasta i Pragi. W wyjeździe uczestniczyło 46 uczniów i 4 opiekunów naszej szkoły. Z Ostrowi wyruszyliśmy ok. 6 rano i po 10 godzinnej jeździe dotarliśmy do podnóża Gór Stołowych, gdzie po przejeździe drogą Stu Zakrętów – weszliśmy na najwyższy wierzchołek gór – Szczeliniec (919 m), po 664 kamiennych stopniach wykonanych po to, by niedostępny dotąd wierzchołek, stał się dostępny dla publiczności. Po wejściu na szczyt podziwialiśmy przepiękną panoramę Kotliny Kłodzkiej. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani dotarliśmy na nocleg w Zieleńcu, gdzie przywitało nas pięknie zachodzące słońce i widoki.

  Drugiego dnia udaliśmy się do kaplicy czaszek w Czermnej – unikatowego dzieła kultury religijnej, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Po tym niezwykłym przeżyciu udaliśmy się do labiryntu Błędnych Skał, po których wędrowując, podziwialiśmy wspaniałe wytwory natury. Następnie udaliśmy się na stronę czeską, by podziwiać Skalne Miasto w Adrespachu. Widoki przepiękne, wędrówka długa i ciężka, w dodatku zimno i mokro, tak było w skalnym Mieście, ale chyba nikt z nas nie żałował włożonego wysiłku, bo to co zobaczyliśmy zapierało dech w piersi.

  Na noclegu spokojnie i cicho…., a następnego dnia wyjazd do Pragi Czeskiej, gdzie przywitała nas z kolei przepiękna pogoda  i wspaniały klimat miasta. Praga po prostu urzeka, co do zobaczenia, a nie do opisania ….. i nieuchronnie wszystkiego co dobre nadchodzi koniec!!!

  I tak został nam ostatni dzień, który poświęciliśmy na zwiedzanie Kłodzka – stolicy kotliny i umiejscowionej tam twierdzy. I w końcu wyjazd w drogę powrotną, wydawałoby się, że wyjątkową długą i senną, bo po takim programie , to tylko usiąść i odpoczywać, a tu śpiewy, tańce zabawy i tak niespostrzeżenie szczęśliwie dotarliśmy do domu.

  Ps. Szczególne podziękowania dla pilotki Agnieszki, „mistrza kierownicy” Pana Marka i przewodnika Pana Konrada, dzięki którym ten wyjazd nie byłby tak udany.

 

  

Skołowany Weekend

 

  25 kwietnia br. młodzież z naszego gimnazjum pod opieką p. Elżbiety Tarasiuk i p. Agnieszki Mateusiak uczestniczyła w zajęciach w ramach „Skołowanego Weekendu” na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu unijnego  „Moja Przyszłość”.

  Na miejsce dotarliśmy wraz z grupą uczniów „Dwójki” i „Czwórki”. Po krótkim odpoczynku po podróży udaliśmy się na pierwsze zajęcia, którymi był wykład pt. „Opaska Myo – tylko gadżet czy przełom technologiczny?”; poznaliśmy wtedy funkcje i zastosowanie tego narzędzia. Jest ono zakładane na przedramię i przez bluetooth łączy się z wybranym urządzeniem, pozwala nim sterować. Opaskę wynaleźli studenci z Kanady, natomiast PW kupiła ją do własnego użytku.

  Następnie udaliśmy się na kolejny z wykładów – „Sporządź danie na mistrzowskie śniadanie!”. Poprowadzili go studenci AWF (członkowie koła naukowego „Pedagogiczny Krąg”). Prowadzący pokazali nam świat zdrowego odżywiania się, powiedzieli, jak ważne jest śniadanie, co powoduje jego niejedzenie, opowiedzieli o zróżnicowaniu i przygotowaniu. Była to naprawdę treściwa lekcja i uważam, że każdy z nas wyciągnął z niej wnioski.

  Ostatni wykład dotyczył barwników i kolorów. Członek ChKN „Flogiston”, student PW, Marcin Orawiec, opowiadał nam o fizycznych i chemicznych właściwościach światła. Mimo zaawansowanego słownictwa wykład okazał się niezwykle ciekawy i dał nam podstawy do lekcji fizyki dotyczących optyki.

  Wszystkie zajęcia były prowadzone bardzo profesjonalnie, wszystkim spodobał się nowoczesny budynek wydziału MiNI PW i jego wnętrze. Na pewno zachęcono nas do dalszego zdobywania wiedzy i studiów na Politechnice Warszawskiej.

  

  

Młodzi dojrzali w Duchu Świętym

 

  Kolejna grupa młodych chrześcijan z parafialnej wspólnoty Chrystusa Dobrego Pasterza została umocniona Duchem Świętym. Otóż w IV Niedzielę Wielkanocną, którą w Kościele powszechnym obchodziliśmy jako niedzielę poświęconą Chrystusowi Pasterzowi, a jednocześnie przeżywaliśmy parafialny odpust pod tym samym patronem, grupa młodych ludzi klas drugich gimnazjalnych przyjęła z rąk księdza biskupa Janusza Stepnowskiego sakrament bierzmowania. Ponad osiemdziesiąt osób zostało naznaczonych znamieniem Ducha Świętego i umocnionych Bożym pokojem.

  Powinno to nas wszystkich napawać dumą i radością, a rodziców w szczególności, bo to kolejny sakrament, jaki przyjęły ich pociechy w swoim życiu. Stali się dojrzali, zgodnie z definicją tego sakramentu, ale czy zgodnie z życiem? Oby nie było to dla nich ostatnie spotkanie w kościele, i to może na lata, jak słyszy się tu i ówdzie. Źle by to było, gdyby zamknęli za sobą drzwi i wzięli rozbrat z Chrystusem. Daremna byłaby nasza radość i próżny wysiłek Ducha Świętego.

  Stąd z jednej strony radość, a z drugiej lęk i obawa. Czy dary otrzymane w sakramencie zakwitną i zaowocują? Czy młodzi ludzie wykażą się mądrością i rozumem wobec ponętności i ciekawości otaczającego ich świata? Czy dobre rady rodziców, wychowawców, nauczycieli i duszpasterzy przeważą nad źle pojętą wolnością i błędnymi wyborami? Czy nie zabraknie im męstwa, by przyjść do kościoła i posilić się Panem? Czy będą umieli umiejętnie podzielić czas swego życia między siebie i Boga? Czy ich pobożność nie ograniczy się li tylko do świątecznej spowiedzi i tradycji dopełnienia poranka Wielkanocnego czy Pasterki? Czy z Bogiem nazbyt się nie spoufalą, nie potraktują Go jak swoistego koncertu życzeń na lepsze już i teraz, czy respekt i bojaźń wobec Niego nie pozwolą im zapomnieć, kim On jest? To są pytania nurtujące każdego kapłana.

  Pasterz diecezji, ksiądz biskup Janusz w swej homilii przestrzegł młodych, by jako budowniczowie swej przyszłości nie odrzucali kamienia węgielnego, jakim jest Chrystus Dobry Pasterz, ale żeby tego fundamentu, gwarantującego ich stabilność, poszukiwali nieustannie. Ich życie postawione na Nim nie zawali się i nie starci sensu. Pseudonauczyciele i pseudoidole przybierający wilcze pozy czyhają, by ich zagarnąć ciekawością swych propozycji dopalaczy czy marihuany.

  Co wybiorą i za czym się opowiedzą, pytanie z pogranicza, kładę przed tobą życie i śmierć, ogień i wodę, błogosławieństwo i przekleństwo? Oby ich wybory były mocne w Duchu Świętym. A jeśli już się zagubią, to niech przynajmniej dadzą się odnaleźć Chrystusowi Dobremu Pasterzowi.

 

                                                                                           ks. Jan

 

    

Sukces Kacpra Kaczmarczyka

 

  21 marca 2015 r. w Pijarskich Szkołach w Warszawie przy ul. Gwintowej nr 3 odbył się finał V Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego.

  Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat autora pierwszej polskiej gramatyki – o. pijara Onufrego Kopczyńskiego, popularyzacja wiedzy z dziedziny gramatyki języka polskiego, rozwijanie uzdolnień humanistycznych oraz ukazanie aktywności intelektualnej jako źródła osobistej satysfakcji.

  Do finału zakwalifikowało się tylko 66 gimnazjalistów z różnych stron Polski  spośród 994 biorących udział w pierwszym etapie. Nasze gimnazjum reprezentowali: Kacper Kaczmarczyk, Maciej Wierciński i Paulina Staniec. Od godziny 10:00 trwała rejestracja. Uczestnicy oraz ich opiekunowie oczekiwali na rozpoczęcie konkursu w kawiarence przy słodkim poczęstunku. Finał rozpoczął się o godzinie 12:00 i trwał 60 min. Po konkursie o. dyrektor Bogdan Dufaj zaprosił wszystkich uczestników, opiekunów i organizatorów  na obiad.

  17 kwietnia br. zostały ogłoszone wyniki. Uczeń Naszego Gimnazjum – Kacper Kaczmarczyk został laureatem I miejsca V Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego.

  

    

POWIATOWY KONKURS POEZJI ANGIELSKIEJ

  

  W dniu 10.04.2015 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego  odbył się coroczny Powiatowy Konkurs Poezji Angielskiej. Nasze gimnazjum reprezentował Kacper Wilczyński z klasy II C recytując wiersz angielskiego pisarza i poety W.H Auden’a pod tytułem : „ Stop all the clocks, cut off the telephone”. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i Kacper świetnie sobie poradził z konkurencją zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce, za co dostał drobną nagrodę oraz dyplom.  Życzymy Kacprowi powodzenia w przyszłym roku !

                                                                                                   Cezary Polak

  

W. H. Auden

Stop all the clocks, cut off the telephone

 

Stop all the clocks, cut off the telephone,
Prevent the dog from barking with a juicy bone,
Silence the pianos and with muffled drum
Bring out the coffin, let the mourners come. 

Let aeroplanes circle moaning overhead
Scribbling on the sky the message He Is Dead,
Put crepe bows round the white necks of the public doves,
Let the traffic policemen wear black cotton gloves. 

He was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest,
My noon, my midnight, my talk, my song;
I thought that love would last for ever: I was wrong.

The stars are not wanted now: put out every one;
Pack up the moon and dismantle the sun;
Pour away the ocean and sweep up the wood.
For nothing now can ever come to any good.

 

    

POWIATOWY KONKURS JĘZYKOWY

   

  W dniu 25 marca 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowi Mazowieckiej odbył się Powiatowy Konkurs Językowy dla szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych pod patronatem Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego. Konkurs ten składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie (szkolnym) nasi uczniowie zmagali się z gramatyką, słownictwem oraz czytaniem ze zrozumieniem z języka angielskiego oraz niemieckiego. Do następnego etapu awansowali : Milena Rybak z III C oraz Przemysław Romanik z II C . W kolejnym etapie, który miał miejsce w L.O nasi uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania również w języku angielskim jak i w niemieckim. W kategorii szkół gimnazjalnych Przemysław Romanik z II C zajął III miejsce, za co dostał nagrodę oraz dyplom, natomiast Milena Rybak zajęła miejsce w czołowej dziesiątce za co również dostała dyplom.

  Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!!!

   

                                                                                                 Cezary Polak

      

Wiosenne kompilacje w Gimnazjum Publicznym nr 1

 

  20.03.2015 roku Samorząd Uczniowski  zorganizował z okazji Dnia Wiosny wiele atrakcji. Dzień w szkole zaczynał się jak każdy, jednak  z jedną drobną zmianą, gdyż dwie pierwsze lekcje różniły się od tych prowadzonych codziennie w roku szkolnym. Wszyscy nauczyciele prowadzący w tym dniu pierwsze dwie lekcje wcielili się w rolę swoich kolegów i koleżanek, np. p. K. Piędziak nauczycielka języka angielskiego odegrała rolę p. Delugi i tego dnia uczyła języka polskiego,  a p. M. Deluga prowadziła lekcje za pana C. Palaka – nauczyciela języka angielskiego,  p. E. Tarasiuk – nauczycielka matematyki uczyła historii, a p. J. Malec – nauczycielka języka niemieckiego parała się matematyką. Było to bardzo ciekawe i zaskakujące doświadczenie dla nauczycieli. Oczywiście wszyscy  sprostali temu  wyzwaniu.

  Po 2 lekcjach rozpoczęły się rozgrywki piłki siatkowej na hali. Były cztery drużyny męskie i damskie. Każdej drużynie była przydzielona nazwa wymyślana przez zawodników oraz kolor stroju, w którym reprezentacja musiała wystąpić. Wszyscy się świetnie bawili, na hali grała ciągle muzyka, która ułatwiała i motywowała zawodników do gry. Nie brakowało także widzów. Zamiast lekcji uczniowie przychodzili na trybuny i dopingowali drużyny okrzykami.

  Po pierwszym  meczu wszyscy poszliśmy na zewnątrz, aby podziwiać zaćmienie słońca. Oglądaliśmy przez szkiełka do tego przeznaczone oraz specjalistyczny teleskop, który udostępnił nam tata jednej z uczennic klas II. Po widowisku wróciliśmy na halę i wznowiliśmy rozgrywki.

  Rozgrywki w piłce siatkowej relacjonowały przedstawicielki SU: Olga Gajewska i Nikola Brzostek. Komentatorki bardzo dobrze odegrały swoje role, motywowały kibiców do czynnego udziału w zawodach. Najefektowniej wyglądała zrobiona przez nich fala. W połowie zawodów zostały ogłoszone wyniki w konkursie na najlepsze selfie z nauczycielem. Wygrała pani Jolanta Malec. Autorką zdjęcia była Julia Millak. W trakcie ogłaszania wyników wystrzelono confetti, które wprawiło widzów w pogodny nastrój i podkreśliło rangę konkursu. Pani Jola Malec otrzymała nagrodą w postaci wywołanego zdjęcia i prezent - niespodziankę, a dziewczęta dostały bony, które mogą wykorzystać w szkole – raz w ciągu tego semestru nie będą pytane na wybranych  prze siebie lekcjach.

  Po emocjonujących  ośmiu meczach ogłoszono już wyniki. Uczestnikom zawodów rozdano słodkie upominki, a  wygranym wręczone  batony. Po zakończeniu zawodów zarówno widzowie jak i uczestnicy rozgrywek wspólnie zatańczyli Belgijkę. Było super, humory dopisywały wszystkim.

  Emocje, które towarzyszyły nam tego dnia, na pewno na długo zostaną w naszej pamięci.

            

                                                                                   Nikola Brzostek IIIc

  

    

Zaćmienie słońca

 

  Dziś, 20 marca 2015 roku,  dzięki uprzejmości pana Piotra Zawadzkiego, taty uczennicy klasy 2a, uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 mogli w bezpieczny i niezagrażający zdrowiu sposób obserwować częściowe zaćmienie słońca.

  Pan Piotr jest fascynatem astronomii i chętnie dzielił się swoją wiedzą na ten temat. Przywiózł ze sobą teleskop, który ustawił naprzeciwko wejścia do MOSiR-u, aby jak najlepiej było widać to niezwykłe zjawisko. Uczniowie mogli dzięki specjalnemu filtrowi spojrzeć na zaćmione słońce zarówno przez teleskop, jak i zobaczyć je dzięki metodzie projekcyjnej. Aby uczulić młodych na sprawy bezpieczeństwa, nasz gość pokazał jak groźne jest patrzenie bezpośrednio na słońce - podsunięty pod promień słoneczny liść zaczął się palić.  

  Uczniowie chętnie skorzystali z tak wyjątkowej okazji zobaczenia fascynującego fenomenu astronomicznego.

  Panu Piotrowi serdecznie dziękujemy za poświęcenie nam swojego wolnego czasu.

 

                                                                                    Uczniowie GP1

 

    

W Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej, Sejmie RP, Centrum Olimpijskim – wycieczka do Warszawy

 

  17 marca 2015 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

  Pierwszym punktem programu była lekcja pt. „Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH” w Muzeum Marii Curie- Skłodowskiej. W sposób praktyczny badaliśmy odczyn coca-coli, octu, kwasu borowego, wody, sody oczyszczonej, wodorotlenku sodu oraz innych produktów i substancji, z którymi spotykamy się na co dzień. Po tej niezwykle ciekawej lekcji odwiedziliśmy Sejm RP.

  Kolejnym punktem naszego pobytu było zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Sportu i Turystyki. Naszą uwagę przykuł sprzęt sportowy sprzed kilkudziesięciu lat, na którym ćwiczyli polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. W niezwykle ciekawy sposób pani przewodnik mówiła o bardzo ciężkiej, nierzadko pełnej wyrzeczeń, pracy polskich sportowców i trenerów. Duże wrażenie zrobiła na nas  ściana sławy, na której wiszą repliki i oryginały medali naszych bohaterów sportowych.

  Był to dla nas bardzo ciekawy i pouczający dzień.

                                                                                               Uczestnicy wycieczki

 

  

Młodzi w oczekiwaniu na ŚDM

 

  Chociaż do Światowych Dni Młodzieży 2016 roku jeszcze szmat czasu, to jednak świadomość, że nie zdążymy się obejrzeć, a papież Franciszek wraz z ogromną rzeszą młodych z różnych zakątków świata zawita w nasze Polskie progi. Warto by się na tą chwilę przygotować jak najlepiej i jak najowocniej przeżyć moment kulminacyjny spotkania z Głową Kościoła i z rówieśnikami globu. Stąd też, istne pospolite ruszenie w parafiach naszej diecezji, aby okazać przybyszom serce i gościnność. Podjąć ich duchem modlitwy jak biblijna Maria, krzątaniną stołu i domu jak Marta czy radością uwielbiania Boga jak król Dawid, a może w duchu sportu św. Jana Bosco lub św. Jana Pawła II. Każda forma troski młodych gospodarzy jest mile widziana i pożądana. Ważne by się młodzi ludzie naszej diecezji odnajdywali w poszczególnych rolach i zadaniach, ale wcześniej doń solidnie przygotowali.

  Troską duszpasterzy, zgodnie z zamysłem ks. biskupa Janusza, jest, by pomóc naszej młodzieży w poszczególnych parafiach podjąć ich rówieśników ze świata. Odwaga, śmiałość, zaangażowanie i wielość talentów, jakimi są obdarowani, wychodzą wtedy, gdy oni sami są zintegrowani w jednym wielkim dziele. Stąd młodzież dekanatu ostrowskiego Chrystusa Dobrego Pasterza w sobotę 14 marca, spotkała się w Ostrowi Mazowieckiej, na wspólnej mszy świętej z oprawą liturgiczną przygotowaną przez nich samych. Z przeróżnych przyczyn nie wszyscy mogli dotrzeć, to jednak spora grupa młodzieży się pojawiła. Dotarli ze swymi duszpasterzami młodzi z Wąsewa i Poręby. Potem organizacyjne plany na najbliższą przyszłość związaną z Diecezjalnymi Dniami Młodzieży w Grajewie, wspólną kwietniową adorację Najświętszego Sakramentu i jakimś ogniskiem, majową eskapadą do kina, teatru czy na Mazury. Zachętą, a może bardziej prośbą, stała się modlitwa w intencji ŚDM, którą młodzież podjęła sercem ochotnym.

  Na koniec wspólne foto i powrót do domów. Wszyscy zadowoleni, zgodni i chętni do współpracy, już myślą o kolejnym integracyjnym spotkaniu.

 

                                                                                               ks. Jan

 

    

Błogosławieństwo Caritas błogosławieństwem ubogich

 

  Specjalne błogosławieństwo, jakie papież Franciszek przesłał na Rok Caritas, wyrażając „wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają działalność Caritas w Polsce i na świecie, jak również tym, którzy uczestniczą w tej ważnej misji Kościoła przez codzienną pracę, wolontariat, modlitwę, ofiary materialne i duchowe”, stało się inspiracją młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Gimnazjum Publicznym nr. 1, do podjęcia kolejnej akcji zbiórki żywności.

  Wielkanocne dzieło niesienia pomocy ubogim i potrzebującym, wyznaczone na 13-14 marca, nie przeszło bez echa w lokalnym środowisku. Rozwieszone plakaty – reklamy w sklepach Biedronki, Jarosz i Lewiatan przykuwały uwagę i zachęcały, aby nie przejść obojętnie wobec ostrowskich „Samarytan” i czynnie się włączyć w szlachetną misję Kościoła, o której papież mówi, że jest „czułością względem swego ludu, czułością Matki Kościoła względem swoich dzieci”.

  Czy można w takiej chwili być zimnym w sercu i obojętnym na potrzebujących? Chyba nie. Stąd nie dziwi, że ludzie robiący zakupy, tak chętnie zapełniali koszyki kolejnymi kilogramami mąki, cukru, oleju, ryżu, makaronu, konserw, kaszy, dżemów czy różnego rodzaju słodkości. A młodzież jak w ukropie zwijała się by skrupulatnie odnotować złożone dary, by podziękować darczyńcom i zachęcić kolejnych wchodzących do sklepów, aby pomyśleli o swoich bliźnich. Zaś, czujne oko dorosłych z Grupy Radia Maryja i Odnowy w Duchu Świętym korygowało wszelkie niedociągnięcia, aby akcja przebiegała w jak najlepszej atmosferze przyjaźni, życzliwości i wdzięczności.

  Papież Franciszek przypomniał nam wszystkim, że „Caritas jest miłością, która się zbliża, okazuje czułość, kocha...”. Zbiórka żywności jest rzeczywiście zbliżeniem się do ubogich i zmniejszeniem dystansu między nami a zgłodniałymi, spragnionymi, pragnącymi kontaktu i bycia zauważonymi. Okazana czułość wolontariuszy, poświęcenie własnego czasu i sił, a przede wszystkim otwarte serca, po raz kolejny pokazały, że młodzież ostrowska ma w sobie ogromny potencjał miłości, zdolnej dostrzec maluczkich. Ich zaangażowanie się, w połączeniu z otwartą i hojną dłonią dobroczyńców, daje wspaniały efekt środowisku, w którym potrzebujący mogą się poczuć kochani.

  Błogosławieństwo Ojca Świętego, które spłynęło na wszystkich wolontariuszy i darczyńców, tak naprawdę stało się błogosławieństwem ubogich.

 

                                                                                              ks. Jan

     

    

Żołnierze Wyklęci – bohaterowie niezłomni

 

  W środę, 4 marca 2015 roku, społeczność Gimnazjum Publicznego nr 1 włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby dać wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny już po zakończeniu II wojny światowej. Do udziału w wieczornicy, której mottem były słowa „Pamięć to nasz obowiązek", zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.

  Na scenie młodzi artyści pokazali ogrom poświęcenia i miłości do ojczyzny, niezłomną wiarę w honor i wartości wyniesione z domu, które poprowadziły wielu Polaków do kolejnej walki w obronie niepodległości. Osią spektaklu była postać Inki, Danuty Siedzikówny, niespełna osiemnastoletniej sanitariuszki zamordowanej przez ubeckich katów.

  Ogromny talent i zaangażowanie zarówno aktorów przygotowanych przez p. B. Rydzewską, jaki i członków zespołu instrumentalno-wokalnego Appassionata wspartego przez świetną gitarzystkę Weronikę Rydzewską, a przygotowanego przez p. A. Jakubiak, a także nastrojowa scenografia przygotowana przez uczniów klasy 1b pod kierunkiem p. J. Malec sprawiły, że zebrana licznie publiczność nie mogła oprzeć się wzruszeniu. Do odtworzenia klimatu lat 50-tych przyczyniły się wizażystki – panie Elwira Sobotka i Anna Leszczyńska oraz pani Małgorzata Gajewska, zaś nastrojowe, sugestywne oświetlenie było zasługą pana Piotra Trentowskiego. Po zakończonym spektaklu wszyscy przyłączyli się do oklasków w uznaniu dla poległych niezłomnych bohaterów, ale też i dla trudu włożonego w przygotowanie tej niezwykle pięknej uroczystości.

  Autorem oddających w pełni nastrój i powagę spektaklu zdjęć jest pan Jacek Wójcik.

 

    

Walentynki

  

  WALENTYNKI  = coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

  Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne . Na zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych  czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

  Walentynki obchodzone są również  w naszej szkole . W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na kilka dni przed wyżej wskazaną datą amorki miłości zbierały karteczki i listy pełne niezwykle ciepłych i miłych słów adresowanych do wielbicieli.   W dniu  św. Walentego zostały wyjęte z tajemniczej skrzynki, aby następnie  w niezwykły i bajeczny sposób, znany tylko organizatorom, dotrzeć do właścicieli. Tak właśnie minął Dzień Świętego Walentego w naszej Jedynce!

 

 

„Wycieczka do Białegostoku”

 

  W drugim tygodniu ferii, 28 stycznia 2015 roku została zorganizowana wycieczka do Białegostoku, w której wzięli udział uczniowie Gimnazjum Publicznego Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

  Pierwszym punktem pobytu było zwiedzanie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mogliśmy w nim obejrzeć stałą ekspozycję, która liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych malarzy np.: Marcello Bacciarelliego, Jana Matejki, czy Wojciecha Kossaka. W Muzeum Podlaskim mieliśmy również okazję zobaczyć czasową wystawę Andrzeja Kaliny zatytułowaną „moja Polska podróż”. Prezentuje ona grafiki, obiekty i instalacje graficzne. Przybliża ważne dla autora momenty kształtowania się jego tożsamości i postawy artystycznej, ukazuje atmosferę domu rodzinnego, wspomnienie czasu studiów, ważne osobowości i autorytety z życia artysty. W swoich dziełach Andrzej Kalina pokazuje, jak na przestrzeni 35 lat twórczości zmieniły się jego poglądy polityczne, społeczne i kulturowe.

  Następnie udaliśmy się do pobliskiej Katedry Białostockiej. Ksiądz Marcin przedstawił nam historię parafii. Zwrócił naszą uwagę na znajdujące się tam dzieła sztuki sakralnej. Na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Po wyjściu z Katedry udaliśmy się do Pałacu Branickich, gdzie mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzone są tam działalności naukowe, dydaktyczne oraz wystawiennicze. Na początku mieliśmy zajęcia w laboratorium edukacyjnym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe odlewy z gipsu (mózgu, szczęki oraz Pałacu Branickich). Poznaliśmy tajemniczy świat dawnej apteki, gabinetów lekarskich (stomatologicznego, okulistycznego, rentgenowskiego). Zobaczyliśmy dawny szpital polowy, który podczas wojny mieścił się również w Pałacu Branickich. Mieliśmy okazję obejrzeć gabinet anatomiczny, prawdziwe organy człowieka takie jak serce, nerki, migdałki, skórę, mózg, płuca. Naszą uwagę zwrócono także na naczynia i narzędzia używane do wytwarzania leków, oryginalne meble apteczne oraz rośliny lecznicze. Kończąc pobyt na Uniwersytecie udaliśmy się do zabytkowej auli UMB oraz ogrodu pałacowego.

  Kolejny punkt wycieczki to część rekreacyjna- seans kinowy w „Galerii Biała”, gdzie obejrzeliśmy jedną z najnowszych polskich komedii; „Wkręceni 2” oraz godzinny pobyt na miejskim lodowisku.

  Dziękujemy organizatorom i opiekunom za to, że mogliśmy miło, bezpiecznie i ciekawie spędzić ten dzień. Szczególne jednak podziękowanie kierujemy do Pana Jerzego Bauera, Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka za zaangażowanie na każdym etapie realizacji naszego edukacyjnego przedsięwzięcia.  

 

                                       Aleksandra i Maciej z GP1

   

    

Chwila zadumy nad miłością – wieczór poezji i kolęd

  

  17.12.2014r  w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wypełnione rozważaniami o magicznym czasie Bożego Narodzenia, mające na celu wprowadzenie  nie tylko naszych uczniów, ale i gości w świąteczny klimat.

  Recytujący wiersze uczniowie pod okiem pani M. Delugi i pani M. Borowej oraz pani B. Łuniewskiej poruszyli serca nie jednego widza. Zespół muzyczny Appassionata pod kierunkiem p. A. Jakubiak przygotował tradycyjne kolędy i pastorałki.

  Pięknie ozdobiona sala gimnastyczna dzięki kreatywności p. J. Malec i jej uczniów  idealnie oddawała świąteczny klimat, wprowadzała wszystkich w nastrój zadumy i wyzwalała pozytywne emocje i uczucia , czyli miłość do drugiego człowieka.

 

                                             Nikola Brzostek III c

   

   

Bożonarodzeniowy podbój sklepów

    

  Kiedy zaczynamy się zbliżać ku świętom Bożego Narodzenia, to i więcej ruchu w mieście. Ludzie się krzątają, częściej i chętniej odwiedzają sklepy, rozglądają się za podarkami dla swoich najbliższych, a przy tym robią wiele zakupów, takich bieżących, ale też z myślą o świętach. To okazja, by młodzi ze Szkolnego Koła Caritas funkcjonujący przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej mogli wyjść naprzeciw nim i poprosić w imieniu ubogich i najbardziej potrzebujących o wsparcie w godnym, ludzkim i rodzinnym przeżycie kolejnej Wigilii i kolejnego Bożego Narodzenia ich życia.

  Sercem ochoczym, z dużym zaangażowaniem i poświęceniem się, ostrowska młodzież odpowiedziała na apel ogólnopolskiej akcji Caritas „Tak, pomagam!” i w dniach 12-13 grudnia ustawiła się w sklepach Biedronka, Lewiatan i Jarosz. Ich wołanie o pomoc w SOS dla ubogich, rozdawane ulotki, młodzieńcza radość i uśmiech czy pokaźna frekwencja i gwar wokół siebie, nie mogły ujść uwadze kupujących. Miało to iście ewangeliczny wydźwięk jak niewidomego spod Jerycha: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się”. Stąd wiele osób z podziwem patrzyło na tych młodych i bardzo chętnie przyłączało się do ich apelu niesienia pomocy. Sklepowe kosze, po zbyt mało optymistycznym początku, zapełniały się błyskawicznie podstawowymi produktami. Cukier, mąka, olej, makaron, płatki, kasze, cukierki i czekolady, ciastka, batoniki i lizaki, konserwy i herbaty wdzięcznie się układały w stos miłosierdzia. Widok piękny i wzruszający, bo ludzka bieda i niedostatek, choć trochę zostaną okryte świątecznymi paczkami. Być może często goszczące w domach potrzebujących smutek i łzy, zostaną na chwilę otarte i pocieszone. Chwila radości i inności niż ta szara codzienność rozpromieni ich serca.

  Wszystko to jest możliwe, dzięki ogromnej życzliwości, umiejętności dzielenia się i nie przechodzenia obojętnym, tych, którzy widzą wokół siebie biedę i bezrobocie. Kochające i gorące serca, otwarte na oścież sklepowe wrota, hojna i otwarta dłoń, wreszcie młodzieńczy entuzjazm, sprawiają, że kolejne święta Bożego Narodzenia naprawdę stają się narodzinami Jezusa, a nie tylko pamiątką.

   

                                                               ks. Jan

   
     

Mikołaj w szpitalu

  

  Czyżby coś się stało świętemu Mikołajowi? Uległ jakiejś kontuzji, wypadkowi, a może zachorował? Nie, nie, nic to, że tak niepokojąco i nieco kłopotliwie brzmi ten news. Otóż, we wtorek koło godziny 15, grupa uczniów Szkolnego Koła Caritas pod okiem swych opiekunów księży z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza odwiedziła miejscowy szpital, a w szczególności dzieci z oddziału pediatrii.

  Nie mogło w takim czasie przedświątecznym zabraknąć świętego Mikołaja, który jak zawsze zabrał ze sobą podarki. Towarzyszyła mu pokaźna brygada śnieżynek i elfów z Gimnazjum Publicznego nr 1. Byli oni niezwykle przydatni, rozbawiając maluchy swą młodzieńczą radością, entuzjazmem i uśmiechem, rozdając souveniry i śpiewając kolędy.

  Ogromną radość i frajdę mieli najmłodsi pacjenci miejscowej placówki zdrowotnej. Z wielkim uśmiechem i niezwykłą otwartością witali odwiedzających. No czasem wśród nich pojawiał się na twarzach strach, lekkie przerażenie i nawet płacz ukrywany w ramionach kochanej mamy. Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą pocieszał maluchy, osładzając ich trudne chwile chorowania słodkościami i wspólnym śpiewem kolęd. Nie można w takiej chwili pominąć i tych nieco starszych pacjentów pediatrii, którzy przyznawali się, że też lubią Mikołaja i wierzą w niego. Mikołaj na tyle był wspaniałomyślny, że nie zapomniał także o mamusiach, babciach i personelu medycznym opiekującym się maluchami.

  Na koniec pożyczyliśmy wszystkim chorym szybkiego powrotu do zdrowia, swych rodzinnych domów oraz wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

    

                                                         Ks. Jan

 

     

Ostrowski Bożonarodzeniowy Dar Serca

 

  Po raz trzeci Szkolne Koło Caritas z Ostrowi Mazowieckiej, działające przy Gimnazjum Publicznym nr 1 oraz w ramach parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, wzięło udział w V Kweście Caritas Diecezji Łomżyńskiej „Bożonarodzeniowy Dar Serca”. Celem tej akcji jest niesienie pomocy finansowej dzieciom i dorosłym naszej diecezji w ich leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce.

  Fundusz „Dzieci chore” diecezjalnego Kościoła jak zawsze uwrażliwia i wzywa jedno z najmłodszych pokoleń ostrowskiej społeczności do dawania czegoś z siebie na rzecz swoich młodszych i starszych kolegów i koleżanek. Grupa ponad 40 osób zwarta i gotowa podjęła się bezinteresownego kwestowania. Zaś hasło zbiorki „Nie przechodź obojętnie”, jak co roku, nie pozostaje bez oddźwięku, lecz brzęk i szelest składanych datków świadczy, że dzieła miłosierdzia nie są obojętne naszym parafianom, ich serca są wyjątkowo czułe, a dłonie nad podziw otwarte i hojne.

  Każda puszka i wrzucany do niej ewangeliczny wdowi grosz, to ogrom miłości, pochylenia się nad cierpiącymi, zwłaszcza dziećmi, dawania radości i ulgi w bólu i cierpieniu, dosłownego stawiania chorych na nogi, to wreszcie wyraz szlachetnej miłości wobec nieznanych, ale o jakże znamiennym obliczu cierpiącego Chrystusa. Takiej miłości nie sposób mierzyć złotówkami, choć te są ważne i bardzo przydatne w niesieniu pomocy. Ważniejszy jest gest wrażliwych serc i nie zamykania za sobą li tylko świątynnych drzwi.

  Duża pochwała należy się wszystkim naszym wiernym z parafialnej wspólnoty Chrystusa Dobrego Pasterza, że chętnie i hojnie odpowiedzieli. Słowa uznania również kwestarzom, młodzi, ale dzielni, wrażliwi, otwarci i współczujący. Trzeba przyznać, że nawet beniaminkowie Szkolnego Koła Caritas z klas pierwszych, spisali się na piątkę, nie zawiedli i wstawili się w komplecie, i to na pierwszych porannych mszach, gdzie zimno, odpoczynek od szkoły czy ciepła kołdra mogły odstraszać i odwodzić od akcji. To był ich pierwszy chrzest bojowy, który pokazał, że mają ci młodzi hart ducha i nie są to przysłowiowe „mięczaki”.

 

                                                      ks. Jan

       

      

Mikołajki – dzień radości, magii i spełniania życzeń

 

  W piątek, 5 grudnia z okazji mikołajek odbył się w naszej szkole turniej „FIFA”. Do konkursu zgłosiło się 24 uczestników, z których po całym dniu trudnych rozgrywek w końcu wyłoniliśmy zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Jakub Przeździecki z klasy III a, drugim stojącym na podium został Michał Żyłowski (również z tej klasy), natomiast trzecie miejsce wywalczył Tomasz Lipski z IC.

  Do pozostałych uczniów zawitali prosto z Laponii mikołaje, którzy rozdali wszystkim słodkie niespodzianki. Ci, którzy w tym dniu założyli mikołajowe czapki, zostali zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych. Tak ubrana  młodzież wypełniła korytarze naszej szkoły, tworząc świąteczny nastrój. To był naprawdę radosny i ekscytujący dzień! Myślę, że każdy poczuł klimat świąt Bożego Narodzenia i przeżył miłe chwile.

 

                                                                   Nikola Brzostek III c

  

      

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

  Drugiego grudnia wszyscy wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z racji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. W trakcie zebrania wymieniliśmy się doświadczeniami dotyczącymi naszej pracy w tej organizacji. Poznawaliśmy szczegóły wolontariatu i jego historię. Wszystko odbywało się w przyjemnej atmosferze przy kawie i herbacie. Następnie podopieczni MOPSu zaprosili nas na krótki występ, w trakcie którego mogli pokazać przygotowaną wcześniej choreografię i kolędy.

  Właśnie takie dni pokazują nam, wolontariuszom, że to co robimy jest ważne i potrzebne. Każdy człowiek potrzebuje czasem pomocy, nauczmy się dzielić tym co mamy.

                                

                                                   Kamila Kęcka    Natalia Malec


    

Warsztaty artystyczne

  

  Dnia 4 grudnia zawitały do naszej szkoły dwie niezwykłe i kreatywne panie, które uczyły naszych rówieśników techniki zdobniczej - DEKUPAŻU (decoupage). Polega on na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami  lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Pani  Jadwiga  Pietruczak  i pani  Teresa Szulkowska starały się wprowadzić nas do ich świata. Pomagały nam w wykonywaniu wszelkich czynności i dawały bardzo cenne i przydatne wskazówki. Zaprezentowały nam swoje wykonane wcześniej prace. Moim zdaniem były piękne i trzeba wykazać się wielką cierpliwością i dokładnością, żeby stworzyć takie przedmioty. Pani Szulkowska , która obecnie jest prezesem Ostrowskiego Stowarzyszenia ,,Razem więcej”, opowiadała nam ciekawe historie z jej przeszłości. Wtajemniczyła nas jak zaczęła się  jej miłość do tworzenia. Otóż zaraziła ją tym jej córka, która kupiła kanwę oraz mnóstwo kolorowych nici i sama zaczęła wyszywać. Córką pani Teresy jest ucząca w naszej szkole - pani Urszula Wójcik, której możemy podziękować za to, że dzięki niej pani Teresa tworzy i przekazuje swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. Obie panie zaproponowały nam, że w chwilach zwątpienia, zawsze nam doradzą i przyjmą na swoje spotkania, które odbywają się w 2. i 3. wtorek każdego miesiąca przy ul. Chopina. Działalność polega głównie na szydełkowaniu, wyszywaniu i wykonywaniu różnych robótek ręcznych. Stowarzyszenie to jest bardzo aktywne. Organizowane są warsztaty z różnych dziedzin sztuki dla seniorów, wyjazdy do teatru, kina lub opery. Panie biorą także udział w projekcie unijnym ,,Kobiety aktywne lokalnie”, w  ramach którego otrzymały fundusze i  wykorzystały je na promocje zdrowia seniorów . Pani Jadwiga i pani Teresa także bardzo chętnie odwiedzają inne szkoły np. w Jelonkach, Zalesiu  i organizują warsztaty dla młodzieży.

  Na koniec zajęć każdy z uczestników dostał słodką niespodziankę. Myślę, że spotkanie było bardzo interesujące i niezwykle pouczające.  

   

                                                       Nikola Brzostek kl. IIIc

  

     

O tolerancji i Konwencji o prawach Dziecka słów kilka

 

  W dniu 20 listopada w naszej szkole odbyło się podwójne święto. Właśnie tego dnia świętowaliśmy 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka oraz  obchodziliśmy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Data tego święta to 16 listopada, nie jest ona przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku, przy czym Międzynarodowy Rok Tolerancji (1995) został ustanowiony przez Zgromadzenie w 1993 (rezolucja 48/126) z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO.

  Równość i akceptacja powinny w życiu człowieka odgrywać dużą rolę. Ten rodzaj uczuć, zwany także empatią, jest podstawą w kontaktach międzyludzkich. Z troski o to, by w uczniach GP1 pielęgnować te cechy, Samorząd Szkolny przygotował krótką prezentację właśnie na ten temat. Wszyscy bardzo chętnie i aktywnie brali udział w dyskusji, a na pytania zadawane przez prowadzących odpowiadali bezbłędnie, za co otrzymywali słodkie upominki.

  Sądzę, że uczniom taka forma przypomnienia o ważnych dniach bardzo się spodobała i ten zwyczaj będzie kontynuowany. :)

  

                                             Olga Gajewska

 

    

Mazowiecki Konkurs Lingwistyczny

  

  W dniu 18 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się  I etap  Mazowieckiego Konkursu Lingwistycznego z języka angielskiego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 113 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie. W etapie szkolnym wzięło udział sześcioro uczniów naszego Gimnazjum. Test, z którym zmierzyli się nasi reprezentanci sprawdzał gramatykę, słownictwo oraz rozumienie tekstów pisanych.  Nasi uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, ale tylko jedna osoba zdobyła wymagane 85 % punktów, które pozwoliło awansować do II etapu. Uczniem tym jest Przemysław Romanik z klasy II C, który będzie reprezentował szkołę w lutym 2015 r. w etapie wojewódzkim. 

  Życzymy Przemkowi powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

 

                                                           Good luck !

                                                          Cezary Polak


    

Wycieczka do Warszawy

 

  22 października 2014 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Zebraliśmy się o godz.9:40  pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej . Opiekunami były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska ,p. Katarzyna Lasoń i p. Beata Brzostek.

  Autobus wyruszył o godzinie 10:00 do Muzeum Narodowego w Warszawie , które zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy -Warszawy. Siedzibę muzeum wzniesiono w latach  1927/1938. Dziś zbiory tego muzeum liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny oraz fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Pod przewodnictwem p. Marzeny Masłowskiej mieliśmy okazję zobaczyć m.in. obraz Johannes'a Fjit'a pt.,,Ptasi koncert”,obraz ,,La Morghen i La Volpata jako Tragedia i Komedia '' Angeliki Kauffmann, ,,Pasakas” Tadeusza Kantora, rzeźbę ,,Christ at the column”,piękny fragment ołtarza oraz wiele innych wspaniałych dzieł ,które można by było podziwiać godzinami.

  W muzeum zostały przeprowadzone dla nas bardzo ciekawe i pouczające warsztaty, które miały na celu pogłębić naszą wiedzę o dziełach sztuki i kształcić wrażliwość artystyczną. W międzyczasie ,gdy zachwycaliśmy się dziełami sztuki, pani przewodnik grała nam piękne utwory, które pobudzały naszą wrażliwość i sprawiały ,że patrzymy na świat zupełnie inaczej niż dotychczas.

  Na koniec zwiedzania zagraliśmy swój własny abstrakcyjny koncert na małych instrumentach perkusyjnych niemelodycznych takich, jak: kołatki, marakasy, tamburyny, guiro, kastaniety i trójkąty.

  Po absorbującym zwiedzaniu udaliśmy się do warszawskiej Arkadii ,gdzie spożyliśmy posiłek i zrobiliśmy małe zakupy. Następnie pojechaliśmy do teatru ,,Buffo” ,w którym obejrzeliśmy wspaniały musical pt.,,Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza. Mówi o grupie młodych ludzi opowiadających o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Widzimy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem ,a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni.

  Tym miłym akcentem zakończyliśmy udaną wycieczkę do Warszawy i wróciliśmy do Ostrowi Mazowieckiej ok.godz.23:00.

 

                                                 Opracowała Dominika Duda

 

   

   

Otrzęsiny

 

  Trzynastego października br. w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej  odbyły się otrzęsiny. Tegoroczne pierwszaki zostały godnie przyjęte i stały się dzięki temu pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

  Uroczystość zorganizowała klasa IIc pod opieką p. Małgorzaty Delugi. Wszystkie zadania oceniało jury, w skład którego weszli:  przewodniczący - Miłosz Kesler, zastępca - Kacper Kaczmarczyk oraz sekretarz - Nikola Brzostek. Na początek Kacper Kaczmarczyk wygłosił krótkie przemówienie na temat projektu edukacyjnego - ,,Listy do Ziemi”, którego koordynatorem jest p. Bogusław Konrad. Następnie prowadzące: Dominika Duda i Dominika Nowak przywitały wszystkich bardzo serdecznie i rozpoczęły otrzęsiny.

  Ze względu na to, że życie szkolne nie bywa zawsze różowe, organizatorzy przygotowali konkurencję, która miała na celu wyeliminowanie słabych cech uczniów. Uczestnicy musieli skosztować po kawałku cytryny, nie pokazując kwaśnej miny. Z tego zadania bardzo dobrze wywiązali się: Mateusz Grabowski z Ia, Patrycja Cichowska z Ib, Mateusz Brzostek z Ic i Natalia Słaba z Id.

  Druga konkurencja polegała na zaprojektowaniu i  wykonaniu przez uczniów mundurka gimnazjalisty składającego się bluzki, spodni lub spódniczki ewentualnie z innych elementów, zależnie od  ich inwencji twórczej. Mundurki były bardzo ekstrawaganckie, ale otrzymały niezwykle wysokie noty. W tym zadaniu wzięli udział: Daria Żach i Sylwia Macioch z Ia, Wiktoria Wyszyńska i Jakub Krakowiak z Ib.

  Trzecie zadanie okazało się wcale niezbyt łatwe. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością realiów szkolnych, ale przede wszystkim wiedzą merytoryczną z zakresu różnych dziedzin wiedzy. W  quizie wzięli udział następujący uczniowie: Emilia Wyszomirska i Jakub Mroczkowski z Ia, Bartek Nadany i Julia Millak z Ib, Rafał Gniazdowski i Jakub Walczak z Ic oraz Dominika Szymańska i Karolina Matys z Id. Uczestnicy zmagali się między innymi z następującymi pytaniami: Ilu mamy nauczycieli języka polskiego?, O której godzinie kończy się ostatnia lekcja?, Ile stopni mają schody prowadzące do naszej szkoły?

  Czwarte zadanie polegało na wzajemnym karmieniu się pysznym jogurtem z zawiązanymi oczami. Uczestnicy mieli także za zadanie odgadnąć, jaki jest smak spożywanego przez nich produktu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

  Ostatnia konkurencja dotyczyła znajomości literatury. Trzeba było odgadnąć bohatera literackiego oraz tytuł książki, w której występuje. Owych bohaterów przedstawili uczniowie klasy IIc: Magdalena Szostak wcieliła się w Pippi Langstrumpf, Adam Quarashouli przebrał się za Odyseusza, Aneta Długołęcka za Anię z Zielonego Wzgórza ,a Patryk Feliga za Pinokia.

  Wszyscy wspaniale się bawili, uczestnicy poszczególnych konkurencji doskonale wywiązali się z podjętych zadań. Jury uznało, że ich koledzy i koleżanki z klas pierwszych zasługują na miano uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1.

  Na koniec p. Dyrektor Ewa Subda wygłosiła krótkie przemówienie na temat Dnia Edukacji Narodowej. Tym miłym i pouczającym akcentem zakończyły się otrzęsiny w naszym gimnazjum.

                                                  opracowała Dominika Duda

 

        

My już wybraliśmy

 

  30 września w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Jak co roku wywołały one wielkie emocje wśród uczniów. Kandydatami byli: Miłosz Kesler, Nikola Brzostek, Olga Gajewska, Kacper Kaczmarczyk, Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Łukasz Żochowski, Julia Nowacka i Aleksandra Piersza.

  25 września przeprowadzono debatę przedwyborczą, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy oraz odpowiadali na pytania, dotyczące przyszłej działalności w naszej szkole. Debatę i wybory zorganizował sztab wyborczy powołany przez opiekunów SU ,w skład którego weszli następujący uczniowie: Agata Rusak, Dominika Duda, Dominika Nowak, Kinga Malec, Przemysław Romanik, Adam Quarashouli, Karol Gajewski oraz Mateusz Zalewski.

  Głosowało 247 uczniów. Przewodniczącym został Miłosz Kesler (93 głosy), zastępcą Łukasz Żochowski (36 głosów) i Kacper Kaczmarczyk (35 głosów), skarbnikiem Nikola Brzostek(29 głosów), a sekretarzem Olga Gajewska (26głosów).

  Pozostali członkowie SU pełnią funkcje koordynatorów. Są to Aleksandra Uścian-Szaciłowska, Aleksandra Piersza oraz Julia Nowacka.

   

                                                         opracowała Dominika Duda

  

    

Kilka słów o wycieczce do Ciechanowca

 

  25 września o godz.8:40 uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 zgromadzili się pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież z klasy IIc oraz IIb niecierpliwie czekała na autokar. Na wielu twarzach było widać uśmiech, perspektywa całodniowej wycieczki do Ciechanowca zadowoliła każdego. Opiekunami na wycieczce były p. Małgorzata Deluga, p. Katarzyna Trojanowska i  p.Grażyna Karpińska.

  O godzinie 9:00 autobus wyruszył do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum powstało w 1962roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów .Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego - Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Kilka z tych działów uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać .

  Po dotarciu na miejsce grupa spotkała się z przewodnikiem, który na wstępie opowiedział o historii muzeum. Uczniowie zwiedzali m.in. Pałac hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. będący siedzibą Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, który swój obecny wygląd zawdzięcza Elżbiecie hr. z Ożarowskich Starzeńskiej oraz jej mężowi, Wozownię - ekspozycja „Transport wiejski” ,w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, reprezentacyjne i wozy gospodarskie, Muzeum Weterynarii, oraz pawilon wystawowy - ekspozycja „Początki mechanizacji rolnictwa". Szczególne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pisanki powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej. Ciekawe okazały się "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" ze zbiorów Honore Heroes. Wystawa ta przenosi widza w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce.

  Druga wystawa ,która także spodobała się uczniom naszego gimnazjum,  to "Kruche piękno Dalekiego Wschodu". Prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.

  Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa udała się na ognisko zorganizowane na terenie muzealnym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała wycieczka do ciechanowskiego muzeum. Mimo zmęczenia uczniowie wsiedli do autobusu z uśmiechami na twarzach i wrócili bezpiecznie do Ostrowi Mazowieckiej.

    

                                           Opracowała  Dominika Duda

  

  

XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

   

  Dnia 12 września 2014 roku, uczennice klasy 3b: Agnieszka Sikora, Aleksandra Radomska, Ania Choroszewska i Natalia Borowa pod opieką Pana Radosława Suchodolskiego wzięły udział w XIV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Jest to uroczystość religijno-patriotyczna ,która ma na celu przypomnieć historię wywózek Polaków na wschód.

  Najważniejszym punktem spotkania był przemarsz ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego ,w którym wzięło udział ok. 13tys. osób, w tym młodzież oraz Sybiracy z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

  Tego dnia pogoda sprzyjała wydarzeniom. Po mszy udaliśmy się do muzeum Polskiego Sybiru. Mogliśmy zobaczyć tam wystawy, listy oraz przedmioty znalezione na ziemi sybirskiej. Następnie udaliśmy się na pyszną, wojskową grochówkę, która została przygotowana dla uczestników marszu. Podczas wspólnego posiłku zintegrowaliśmy się z młodzieżą z Ostrołęki, z którymi później pojechaliśmy do Świętej Wody. Tam usłyszeliśmy historię świętego źródełka, na górze krzyży postawiliśmy krzyże ze swoimi intencjami, które pozostawiliśmy Bogu wraz z modlitwą. Około godziny 17 wróciliśmy do Ostrowi. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób złożyć hołd poległym na Syberii i mamy nadzieję, że coraz więcej młodzieży zacznie interesować się historią swego kraju i doceni tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

  

                                          Aleksandra Radomska kl.3b